Proper No. Twelve recenzja – Irlandzka whiskey

Proper No. Twelve je 40% irlandzka whisky typu blended, która swoją popularność zdobyła głównie dzięki światowej gwieździe MMA Conorowi McGregorvi. Ten z tą whisky (a właściwie whisky, bo pochodzi z Irlandii) wszedł na wyimaginowany ring ze wszystkimi mistrzami destylarni. Dołączył do niej wraz z byłym kierownikiem destylarni Bushmills/Guinness. Nazwa whisky pochodzi od Dublina 12, czyli dzielnicy, z której pochodzi McGregor. Więc to nie jest 12-letnia whisky.

Kieliszek irlandzkiej whisky Proper No. Twelve. Źródło: properwhiskey.com

Proper No. Twelve  należy do złotego środka tańszej whisky. Faktem jest, że jest jedną z nowicjuszy, ale jej smak skrystalizował się z kolejnych 100 mieszanek, z których wybrano tę wyjątkową.

Whiskey Proper No. Twelve recenzje

Aromat

Ziarna wanilii, jęczmień z nutą kwiatów i subtelnymi niuansami drzewa sandałowego.

Smak

Tony wanilii, słodki smak miodu przypominający piernik. Dostała to z prażonych drewnianych beczek.

Pogłos:

Słodowy oleisty z nutą karmelu.

Szczegóły whisky i recenzje

  • Kraj: Irlandia
  • Destylarnia: Bushmills
  • Wiek: 3 lat +
  • ABV: 40 %
  • Rodzaj: Blended
  • Kolor: Dark mahogany

Nasza ocena

73 %

Oceny czytelników

5/5 - (1 vote)

Conor McGregor (supergwiazda MMA) nazwał whiskywhiskey Proper no. Twelve po rodzinnym Dublinie 12, gdzie dorastał. Oczywiste jest, że powodem, dla którego zaczął produkować whisky, jest głównie marketing. Właściwa 12 użyczyła swojej nazwy i historii. To sprawiło, że ta whisky stała się absolutnym bestsellerem. Przynajmniej wśród fanów ośmiokąta, a także fanów McGregora. Ze Old Bushmills Distillery współpraca z McGregorem to naprawdę dobry ruch.

Ta butelka znalazła się w rankingu porównującym najlepszą whisky i najlepszą irlandzką whisky.

Ale wśród miłośników whisky pojawia się pytanie: czy whisky jest dobra? Właściwy nr. Twelve to potrójnie destylowana irlandzka whisky zmieszana z kilkoma wysokiej jakości whisky single malt, jak przystało na każdą irlandzką whisky. Po bourbonie leżakuje przez co najmniej 3 lata w dębowych beczkach. Więc tutaj w żaden sposób nie zbacza.

Jak już wspomniano w recenzji, Proper 12, a raczej jej smak, został wybrany spośród 100 różnych mieszanek whisky. I prawdopodobnie nie byłbyś w stanie być przygotowany przez kogoś. To znaczy, z wyjątkiem gorzelni Old Bushmills. Jest to prawdopodobnie najstarsza destylarnia w Irlandii. Ostateczną wersję i smakowy charakter Propera aprobowali nie tylko doświadczeni gorzelnicy, ale także McGregor czy David Elder – były dyrektor browaru Guinness. Jasne jest więc, że w swojej kategorii smak tej whisky musiał wypaść dobrze.

Zakończenie przeglądu

Whisky  Proper no. Twelve smaków wśród średniej klasy whisky mieszanych. Jednak cena znacznie ją przewyższa. Oczywiste jest, że cenę podnosi głównie jej historia i zaangażowanie gwiazdy, którą jest Conor McGregor. Smak whisky jest jednocześnie gorzki i słodki z lekką chropowatością na końcu. Nie oczekuj od whisky żadnej złożoności smaku, o której myślisz długimi wieczorami. Nie to. Proper 12 to raczej dobrze pitna whisky na każdą uroczystość lub specjalną okazję, kiedy chcesz wypić dobry drink, ale nie chcesz o tym myśleć, jak na przykład wysokiej jakości whisky single malt.

Podobne wpisy