Optymalny czas snu
Aby sen był dobrej jakości, musi być, między innymi, wystarczająco długi. Idealna długość snu jest jednak pojęciem bardzo względnym. Każda osoba ma indywidualne potrzeby, a sen nie jest inny. Faktem jest jednak, że długość snu zmienia się w ciągu całego życia i istnieje pewien zakres, który powinien być przestrzegany dla poczucia odpoczynku i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Optymalny czas snu u dorosłych
Idealny czas trwania snu dla osoby dorosłej wynosi od 6 do 10 godzin. Niektórzy ludzie potrzebują mniej, a inni więcej, ale eksperci zalecają 8 godzin snu. Jeśli śpisz mniej niż 6 godzin na dobę, narażasz się na problemy z wagą, pamięcią lub zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.
Idealny czas snu u dzieci
Dzieci potrzebują snu nieco dłuższego niż dorośli. Czas trwania snu u dzieci, podobnie jak u dorosłych, jest indywidualny i w przeciwieństwie do dorosłych, dziecko najlepiej nie powinno być budzone. Noworodki śpią nawet do 20 godzin na dobę, przy czym dolna granica wynosi około 11 godzin. Maluchy śpią 10-18 godzin na dobę, młodsze przedszkolaki potrzebują 8-14 godzin snu na dobę, a dzieci w wieku szkolnym, w tym nastolatki, śpią 7-12 godzin na dobę.
Optymalny czas głębokiego snu
Cykl snu składa się z 5 faz, które powtarzają się około 5 razy w ciągu nocy, w zależności od tego, jak długo śpimy. Ponadto, sen dzieli się również na tzw. sen lekki i głęboki.
Sen głęboki to 3. faza cyklu snu, w której spowolnieniu ulegają nie tylko funkcje mózgu, ale także oddech czy bicie serca – mówiąc prościej, w tej fazie organizm jest najbardziej wypoczęty i prawie nie odbiera otaczających go dźwięków i zdarzeń. Stwierdzono, że dorosły człowiek potrzebuje około 2 godzin głębokiego snu na dobę, co nie jest dużo w porównaniu z całkowitym czasem odpoczynku.
Długi sen nie jest zdrowy
Zbyt wiele wszystkiego jest szkodliwe i niestety sen nie jest inny. Nawet zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu, cukrzyca i otyłość. Niektórzy eksperci uważają nawet, że dorosły śpiący dłużej niż 8 godzin dziennie przez długi czas może być potencjalnie niebezpieczny.
Każdy z nas powinien jednak przede wszystkim wsłuchać się we własne potrzeby i jeśli wiesz, że jesteś jednym z tych, dla których 7 godzin snu to za mało, bez żalu zafunduj sobie więcej.
Jak odbywa się idealny sen?
Sen REM (Rapid Eye Movement)
Jest to faza lekkiego snu, która trwa około 20% całego okresu odpoczynku. Jest on również znany jako „sen paradoksalny”, ponieważ w niektórych momentach funkcje organizmu przypominają czuwanie. Charakteryzuje się on w szczególności szybkimi ruchami gałek ocznych.
NON REM fáze (Non Rapid Eye Movement)
Faza ta trwa przez pozostałe 80% nocy i w tym stanie organizm odpoczywa i regeneruje się. Sen NON REM jest dalej podzielony na 4 fazy:
- NREM 1 – to okres przejściowy między czuwaniem a snem. Występuje podczas zasypiania i mogą mu towarzyszyć niekontrolowane drgawki kończyn.
- NREM 2 – jest to sen lekki i stanowi około połowy całkowitego okresu odpoczynku.
- NREM 3 – jeden cykl tej fazy trwa około 10 minut. Jest to tzw. sen głęboki i wybudzenie się z tej fazy jest bardzo trudne, ponieważ osoba jest praktycznie nieświadoma otoczenia. Jeśli cierpisz z powodu mówienia przez sen, lunatykowania lub lęków nocnych, występują one właśnie w tym czasie.
- NREM 4 – to najgłębsza i najważniejsza część cyklu snu. Trwa to około pół godziny.