Optymalny czas snu

Zegar Mierzący Optymalny Czas Snu

Aby sen był dobrej jakości, musi być, między innymi, wystarczająco długi. Idealna długość snu jest jednak pojęciem bardzo względnym. Każda osoba ma indywidualne potrzeby, a sen nie jest inny. Faktem jest jednak, że długość snu zmienia się w ciągu całego życia i istnieje pewien zakres, który powinien być przestrzegany dla poczucia odpoczynku i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Optymalny czas snu u dorosłych

Idealny czas trwania snu dla osoby dorosłej wynosi od 6 do 10 godzin. Niektórzy ludzie potrzebują mniej, a inni więcej, ale eksperci zalecają 8 godzin snu. Jeśli śpisz mniej niż 6 godzin na dobę, narażasz się na problemy z wagą, pamięcią lub zwiększone ryzyko chorób układu krążenia.

Idealny czas snu u dzieci

Dzieci potrzebują snu nieco dłuższego niż dorośli. Czas trwania snu u dzieci, podobnie jak u dorosłych, jest indywidualny i w przeciwieństwie do dorosłych, dziecko najlepiej nie powinno być budzone. Noworodki śpią nawet do 20 godzin na dobę, przy czym dolna granica wynosi około 11 godzin. Maluchy śpią 10-18 godzin na dobę, młodsze przedszkolaki potrzebują 8-14 godzin snu na dobę, a dzieci w wieku szkolnym, w tym nastolatki, śpią 7-12 godzin na dobę.

Optymalny czas głębokiego snu

Cykl snu składa się z 5 faz, które powtarzają się około 5 razy w ciągu nocy, w zależności od tego, jak długo śpimy. Ponadto, sen dzieli się również na tzw. sen lekki i głęboki.

Sen głęboki to 3. faza cyklu snu, w której spowolnieniu ulegają nie tylko funkcje mózgu, ale także oddech czy bicie serca – mówiąc prościej, w tej fazie organizm jest najbardziej wypoczęty i prawie nie odbiera otaczających go dźwięków i zdarzeń. Stwierdzono, że dorosły człowiek potrzebuje około 2 godzin głębokiego snu na dobę, co nie jest dużo w porównaniu z całkowitym czasem odpoczynku.

Długi sen nie jest zdrowy

Zbyt wiele wszystkiego jest szkodliwe i niestety sen nie jest inny. Nawet zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, takich jak zawał serca, udar mózgu, cukrzyca i otyłość. Niektórzy eksperci uważają nawet, że dorosły śpiący dłużej niż 8 godzin dziennie przez długi czas może być potencjalnie niebezpieczny.

Każdy z nas powinien jednak przede wszystkim wsłuchać się we własne potrzeby i jeśli wiesz, że jesteś jednym z tych, dla których 7 godzin snu to za mało, bez żalu zafunduj sobie więcej.

Jak odbywa się idealny sen?

Sen REM (Rapid Eye Movement)

Jest to faza lekkiego snu, która trwa około 20% całego okresu odpoczynku. Jest on również znany jako „sen paradoksalny”, ponieważ w niektórych momentach funkcje organizmu przypominają czuwanie. Charakteryzuje się on w szczególności szybkimi ruchami gałek ocznych.

NON REM fáze (Non Rapid Eye Movement)

Faza ta trwa przez pozostałe 80% nocy i w tym stanie organizm odpoczywa i regeneruje się. Sen NON REM jest dalej podzielony na 4 fazy:

  • NREM 1 – to okres przejściowy między czuwaniem a snem. Występuje podczas zasypiania i mogą mu towarzyszyć niekontrolowane drgawki kończyn.
  • NREM 2 – jest to sen lekki i stanowi około połowy całkowitego okresu odpoczynku.
  • NREM 3 – jeden cykl tej fazy trwa około 10 minut. Jest to tzw. sen głęboki i wybudzenie się z tej fazy jest bardzo trudne, ponieważ osoba jest praktycznie nieświadoma otoczenia. Jeśli cierpisz z powodu mówienia przez sen, lunatykowania lub lęków nocnych, występują one właśnie w tym czasie.
  • NREM 4 – to najgłębsza i najważniejsza część cyklu snu. Trwa to około pół godziny.
Rate this post

Podobne wpisy