Najlepszy magnez na rynku

Najlepszy Magnez Na Rynku

Magnez jest prawdopodobnie najbardziej niedobór minerału w organizmie człowieka dzisiaj. A przecież jest to bardzo ważny minerał, który może wpływać na 300 reakcji biochemicznych w organizmie. Można powiedzieć, że całe ciało i jego układy są od niego zależne. Na przykład, magnez może poprawić nie tylko jakość snu, ale także funkcjonowanie mózgu i serca. Magnez (magnez) pomaga w radzeniu sobie ze stresem, poprawia funkcjonowanie mózgu, regenerację i zwalcza niepokój. Ale zwykły magnez za 30 CZK z supermarketu nie pomoże Ci w tym. Chcesz wiedzieć, jaki jest najlepszy magnez?

Top 3 produktów

Ale zanim przejdziemy do wszystkich funkcji i korzyści zdrowotnych płynących z przyjmowania magnezu, przedstawmy nasze 3 najlepsze produkty, z których każdy ma nieco inne zastosowanie. Podczas gdy pierwszy z nich będziesz używać do problemów ze snem, dwa pozostałe są szczególnie przydatne w sporcie lub wydajności fizycznej, zmniejszając poziom zmęczenia i wyczerpania. Wszystkie one mają ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Co to jest magnez?

Wreszcie dochodzimy do najważniejszego pytania – czym jest magnez? Na samym początku należy zaznaczyć, że nie jest to zwykły suplement diety, ale substancja (konkretnie minerał), która występuje naturalnie w naszym organizmie i jest niezbędna do wielu różnych procesów. Są to m.in. synteza białek, produkcja energii i testosteronu, wchłanianie wapnia… Sami widzicie, że po prostu nie możemy się bez niego obejść.

Jednak pomimo jego niezbędności do prawidłowego funkcjonowania organizmu, aż 68% populacji ma jego niedobór. Przyczyną, najprościej mówiąc, jest cywilizacja – intensywna produkcja rolna, taka jak nawożenie i stosowanie pestycydów, powoduje, że magnez znika z gleby, a tym samym z żywności, którą spożywamy. Ponadto, zużycie magnezu przez organizm ludzki zwiększa się pod wpływem stresu, jednej z chorób cywilizacyjnych.

Działanie magnezu

  • Poprawia funkcjonowanie mózgu
  • Przyczynia się do poprawy jakości snu
  • Pomaga zwalczać lęki
  • Poprawia radzenie sobie ze stresem

Jak magnez pomaga na bezsenność?

Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, magnez ma duży wpływ m.in. na jakość snu. Jak to właściwie działa, pytasz? Jednym z powodów, dla których magnez pomaga w zasypianiu, jest jego wpływ na ogólne rozluźnienie mięśni. Jest on nie tylko niezbędny w zapobieganiu skurczom mięśni, ale również wchodzi w reakcję z wapniem – to znaczy przenosi go z mięśni do kości, dzięki czemu mięśnie szybciej się rozluźniają.

Ponadto chemicznie aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za relaks i odprężenie organizmu. Co więcej, magnez reguluje wydzielanie melatoniny (tzw. hormonu snu), która kontroluje cykl snu i czuwania.

Jakie są inne korzyści zdrowotne magnezu?

Ogromne korzyści zdrowotne płynące z suplementacji magnezem nie kończą się jednak na bezsenności i powrocie do zdrowia. Jest niezbędny na przykład do skurczu mięśni, a także bierze udział w produkcji energii dla wszystkich komórek naszego ciała, więc można go przyjmować jako suplement dla lekkiego zastrzyku energii. Ma korzystne działanie w leczeniu migren i jest również ceniona przez pacjentów kardiologicznych, ponieważ jej spożywanie obniża ciśnienie krwi. Jest on również ważny dla osób cierpiących na cukrzycę lub próbujących schudnąć, ponieważ bierze udział w regulacji poziomu glukozy we krwi.

Jak przyjmować magnez, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Może Ci się wydawać, że przyjmowanie magnezu to oczywista oczywistość, ale jeśli chcesz, aby magnez działał jak najlepiej, ważne jest, aby przyjmować go o określonych porach dnia. Zależy to od rodzaju przyjmowanego magnezu, a także od jego przeznaczenia.

Magnez rano i przed południem

Rano sięgnij przede wszystkim po jabłczan magnezu ze względu na jego działanie energetyzujące. Nie tylko daje Ci energię na cały dzień, ale może również pomóc, jeśli cierpisz na chroniczne zmęczenie lub zespół zmęczenia.

Magnez po południu i wieczorem

Po południu i wieczorem wybierz wspomniany wcześniej bisglicynian magnezu, który pomoże uzupełnić magnez w tkankach po ciężkim dniu pracy lub treningu sportowym. Oprócz pozytywnego wpływu na ogólną regenerację organizmu, skutecznie pomaga również obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Magnez na dobranoc

Jeśli zażywasz magnez wieczorem, aby lepiej zasnąć i uzyskać lepszą jakość snu, najlepszym wyborem jest L-treonian magnezu (magtein), który ma uspokajający wpływ na mózg i układ nerwowy. Jednak przyjmowany w mniejszych ilościach w ciągu dnia wspomaga funkcje poznawcze oraz łagodzi stres i niepokój. Jest to jedyna forma magnezu, która jest w stanie przeniknąć do mózgu.

Jak szybko uzupełnić magnez?

Jeśli chodzi o długoterminowe zwiększenie ogólnej zawartości magnezu w organizmie, idealnym rozwiązaniem jest zróżnicowana dieta uzupełniona o magnez w postaci tabletek, kapsułek lub rozpuszczalnego w wodzie proszku. Jeśli jednak cierpisz na problemy żołądkowe, magnez w dużych dawkach powoduje biegunkę lub po prostu potrzebujesz jak najszybciej uzupełnić magnez, oliwa magnezowa jest rozwiązaniem.

Magnez jest jedną z substancji, które mogą być wchłaniane do organizmu poprzez absorpcję transdermalną, gdzie substancje dostają się do układu limfatycznego i krwionośnego przez skórę. Magnez nie musi więc przechodzić przez układ pokarmowy, dzięki czemu nie tylko nie jest niszczony, ale działa wielokrotnie szybciej.

Najszybciej się wchłania, zwłaszcza z pach oraz nasad łokci i kolan, ale można go stosować bezpośrednio na bolący mięsień. Jeśli podczas kilku pierwszych aplikacji poczujesz mrowienie lub zaczerwienienie, nie przejmuj się – jest to zupełnie normalna reakcja, a Twój organizm wkrótce przyzwyczai się do zewnętrznego stosowania oliwy magnezowej.

Jeśli jednak zaczerwienienie nie ustępuje, można spróbować np. soli Epsom lub magnezowej, którą wystarczy wsypać do wanny lub użyć do zrobienia kąpieli na podeszwy stóp. Takie podejście do suplementacji magnezem jest szczególnie zalecane w przypadku dzieci, gdyż trudno je nakłonić do przyjmowania suplementów diety w postaci tabletek czy kapsułek.

Jak objawia się niedobór magnezu?

Objawy Gorączki Z Niedoboru
Zmęczenie, zły nastrój, ciało bez energii. Są to najczęstsze przejawy niedoboru magnezu w organizmie.

Tak więc podsumowaliśmy podstawowe rodzaje magnezu i czas jego stosowania, ale ważne jest również, aby wspomnieć, jak faktycznie rozpoznać niedobór magnezu.

Jednym z najbardziej znanych objawów są skurcze mięśni i tiki nerwowe. Inne sygnały świadczące o niedoborze magnezu to mrowienie skóry, drażliwość, zmiany nastroju i problemy ze snem. Niedobór magnezu może również powodować, że każdego ranka budzisz się zmęczony i bez energii. W niektórych przypadkach może to być nawet powód, dla którego Twoje zęby zaczęły próchnieć. A ponieważ organizm często daje sobie znać, że brakuje mu składników odżywczych poprzez nagłe zachcianki, niedobór magnezu może również objawiać się nagłą, silną ochotą na czekoladę, która zawiera magnez. Bądź czujna nawet wtedy, gdy nagle zaczną łamać Ci się paznokcie i pogorszy się jakość Twoich włosów.

Objawy niedoboru magnezu:

  • Skurcze mięśni
  • Nudności
  • Problemy ze snem
  • Problemy z oddychaniem
  • Zaniki pamięci
  • Brak energii
  • Częste bóle głowy

Jak wybrać najlepszy magnez

Magnez, znany również pod swoją łacińską nazwą magnesium, jest niewątpliwie jednym z najczęściej suplementowanych minerałów. I nic dziwnego – ludność Republiki Czeskiej stale cierpi na znaczny niedostatek. Może to objawiać się na przykład problemami ze snem, skurczami mięśni lub słabą regeneracją. W kolejnych liniach przyjrzymy się nie tylko samemu magnezowi i jego funkcji w organizmie, ale przede wszystkim jego specyficznym korzyściom dla Twojego zdrowia.

Często zadawane pytania na temat magnezu

Mimo, że omówiliśmy już najważniejsze informacje na temat magnezu i suplementacji, to nadal jest to bardzo szeroki temat. Dlatego też wciąż przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące spożywania magnezu.

Jak długo można przyjmować magnez?

Przede wszystkim trzeba sobie jasno powiedzieć, że powinniśmy mieć zawsze wystarczającą podaż magnezu w zróżnicowanej diecie, ponieważ bez magnezu niewiele by w naszym organizmie działało. Jeśli chodzi o suplementy diety, kora magnezowa jest zwykle stosowana przez około dwa miesiące. Po tym czasie powinniśmy odstawić suplement diety z magnezem na co najmniej kilka tygodni, aby odciążyć nasz układ pokarmowy.

Która forma magnezu jest najlepsza?

Ideałem jest, oczywiście, magnez w zróżnicowanej diecie. Dostarczają nam go głównie warzywa liściaste, banany, kasza gryczana oraz niektóre ryby, takie jak sandacz czy tuńczyk. Jeśli chodzi o suplementy, to zależy to głównie od celu, w jakim uzupełniasz magnez – L-treonian magnezu jest najlepszy dla lepszego snu, a jabłczan magnezu dla zwiększenia energii.

Która forma magnezu ma najlepszą przyswajalność?

Jak już wspomniano, najlepiej przyswajalne formy magnezu to formy chelatowe, do których należą jabłczan magnezu, cytrynian i bisglicynian magnezu. Podczas gdy stopień wchłaniania cytrynianu magnezu wynosi 80-90 %, stopień wchłaniania biglicynianu magnezu wynosi około 70-80 %. Jabłczan magnezu ma podobną wchłanialność jak biglicynian, tj. od 70 do 80 procent.

Z drugiej strony, najmniej przyswajalne są magnezy powszechnie dostępne w supermarketach, które zawierają magnez w postaci tlenku magnezu, glutaminianu, mleczanu, siarczanu, asparaginianu magnezu i siarczanu magnezu. Wchłanianie i wykorzystanie tych form jest prawie minimalne (tylko 4 % w przypadku tlenku).

Jakie jest zalecane dzienne spożycie magnezu?

Podobnie jak w przypadku większości witamin i minerałów spożywanych w postaci suplementów, należy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki, co może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak biegunka lub niestrawność. Chociaż 375 mg jest powszechnie podawana jako DDD dla magnezu, jest to raczej liczba orientacyjna, średnia. Ponieważ ilość potrzebnych produktów zależy głównie od wieku, poniżej znajduje się podsumowanie zalecanego dziennego spożycia w zależności od grupy wiekowej:

Dzieci i młodzieży:

  • Dzieci poniżej 3 lat: 80 mg
  • Dzieci 4-8 lat: 130 mg
  • Dzieci 9-13 lat: 240 mg


Dorośli:

  • Kobiety poniżej 18 lat: 360 mg (w ciąży 400 mg)
  • Kobiety 18-30 lat: 310 mg (w ciąży 350 mg)
  • Kobiety powyżej 30 roku życia: 320 mg (w ciąży 360 mg)
  • Mężczyźni poniżej 18 roku życia: 410 mg
  • Mężczyźni 18-30 lat: 400 mg
  • Mężczyźni powyżej 30 roku życia: 420 mg

Rate this post

Podobne wpisy