Najlepsza poduszka ciążowa i do karmienia piersią

Najlepsza Poduszka Ciążowa I Do Karmienia

Pomimo tego, że ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety, towarzyszy jej również wiele nieprzyjemnych odczuć. Gdy brzuszek rośnie, na kręgosłup wywierany jest duży nacisk, co może powodować bóle pleców u przyszłych mam. Ból bioder, opuchnięte nogi i zmęczenie to także jedne z innych problemów. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dobrze się wysypiać w czasie ciąży. Może to być jednak utrudnione przez pewien dyskomfort, który znów jest związany z rosnącym dzieckiem.

Poduszka ciążowa, która może być również używana jako podpora do karmienia piersią po porodzie, może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Jak właściwie wygląda taka poduszka, czego można się po niej spodziewać i jak wybrać najlepszą? Zajmiemy się tym w następnym artykule.

Czym są poduszki ciążowe i do karmienia piersią?

Poduszka ciążowa jest używana do lepszego wsparcia ciała podczas snu lub odpoczynku. Dzięki typowemu kształtowi podtrzymuje brzuszek w pozycji leżącej, zapewnia komfort dla kręgosłupa szyjnego i bioder, które są odciążone dzięki przeplotowi między kolanami, który ustawia stawy we właściwej pozycji. Większość poduszek ciążowych może być używana również podczas karmienia piersią, jednak dostępne są również specjalne poduszki do karmienia w mniejszych rozmiarach. Mama doceni wygodę, a dziecko dzięki poduszce łatwiej jest prawidłowo ułożyć. Dziecko wykorzysta go również jako miękkie „gniazdko” do łóżeczka lub jako barierę chroniącą przed upadkiem, gdy śpi w łóżku rodziców.

Czym się różnią od zwykłych poduszek?

Zwykłe poduszki są zazwyczaj prostokątne lub kwadratowe w kształcie, a ich podstawową funkcją jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla głowy, szyi i ramion w nocy. Z kolei poduszki dla kobiet w ciąży i karmiących mają najczęściej kształt dużej „podkowy” i, jak wspomniano, ich zadaniem jest zapewnienie podparcia dla głowy, a także brzucha oraz stawów kolanowych i biodrowych.

W jaki sposób poduszka ciążowa może Ci pomóc?

Przybieranie właściwej pozycji podczas snu lub relaksu przed telewizorem jest w ciąży prawdziwym wyzwaniem. Leżenie na plecach nie jest zalecane w późniejszych stadiach, zwłaszcza ze względu na nadmierny ucisk na tętnice, dlatego nie pozostaje nic innego, jak szukać pozycji na boku. Możesz odłożyć swoją klasyczną poduszkę, ponieważ ta przez kilka miesięcy całkowicie ją zastąpi. Dobrej jakości poduszka ciążowa ułoży kobietę w takiej pozycji, aby odciążyć nadwyrężony kręgosłup i wszystkie stawy. Jednocześnie zapewni utrzymanie tej pozycji przez całą noc.

Jak i dlaczego używać poduszki do karmienia?

Poduszki do karmienia nie powinno zabraknąć w podstawowym wyposażeniu żadnej kobiety, która planuje karmić piersią. W pierwszych tygodniach życie dziecka składa się głównie z jedzenia i snu. W okresie sześciu tygodni jedno karmienie piersią trwa średnio 30 minut, a dziecko wymaga powtórzenia po maksymalnie 3 godzinach, ale zazwyczaj wcześniej. Kiedy pomyślisz o tym, ile czasu oboje spędzicie na tej czynności, dobrze jest przygotować się do niej za pomocą wygodnej poduszki do karmienia. Pomoże to mamie przyjąć odpowiednią pozycję do karmienia piersią, co szczególnie docenią mięśnie brzucha i pleców, które i tak są już mocno obciążone podczas opieki nad dzieckiem. Miękka poduszka daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ale poduszka nie jest przeznaczona tylko do karmienia piersią. Może być używany do prawidłowego ułożenia dziecka lub do stworzenia miękkiego gniazda dla wygodnego odpoczynku.

Prawidłowe pozycje do spania w ciąży

Kobieta w ciąży powinna zawsze spać w pozycji, która jest dla niej najwygodniejsza, ale pozycja leżąca na wznak jest najmniej odpowiednia, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Wynika to zarówno z ucisku na tętnice i żyły matki, jak i braku dotlenienia płodu. Od mniej więcej połowy ciąży nie zaleca się również spania na brzuchu, ale staje się to praktycznie niemożliwe, gdy dziecko rośnie.

Jedyną prawidłową pozycją jest więc pozycja na boku. Zapewnia to wystarczającą funkcję łożyska, właściwe dotlenienie organizmu i pracę nerek. W szczególności sen na lewym boku jest najlepszy dla kobiet w ciąży. Jest on również zalecany w przypadku ciąż wysokiego ryzyka. Udowodniono, że kobiety śpiące na lewym boku mają mniejsze ryzyko przedwczesnego porodu. Dzięki dobrej drożności żyły głównej dolnej, która znajduje się po prawej stronie ciała, macica i łożysko są wystarczająco ukrwione.

Jak wybrać poduszkę do karmienia i poduszkę ciążową?

Możesz wybierać spośród wielu kształtów, rozmiarów i rodzajów wypełnień poduszek do karmienia piersią i poduszek ciążowych. Przy wyborze poduszki warto zwrócić uwagę również na inne parametry, np. czy ma zdejmowany, nadający się do prania pokrowiec lub czy można dodać lub usunąć część wypełnienia. Wreszcie, matki mogą również wybrać w zależności od górnej materiału lub wzoru.

Wymiary

Jeśli chodzi o poduszki ciążowe, ich długość powinna odpowiadać Twojemu wzrostowi. Zazwyczaj produkty te dostępne są w rozmiarach od 1,5 do 2,2 metra. Jeśli chcesz używać poduszki ciążowej jako wielofunkcyjnego narzędzia do pielęgnacji dziecka, powinieneś zdecydowanie wybrać większe rozmiary.

Poduszki pielęgnacyjne są znacznie mniejsze, zazwyczaj węższe. Mają one kształt podkowy i długość od 1,2 do 1,5 metra. Ze względu na swój kształt i rozmiar, poduszka do karmienia „owija się” wokół ciała matki. Większość z nich posiada również sznurówki na każdym końcu, które mogą być użyte do związania dwóch końców razem, zapewniając większe bezpieczeństwo i komfort dla dziecka.

Wkłady

Najczęściej poduszki ciążowe i do karmienia piersią wypełniane są trzema rodzajami materiału: kulkami EPS, kulkami z włókna PES oraz łuską gryczaną lub orkiszową.

EPS lub „kulki styropianowe” mają tę wyraźną zaletę, że są hipoalergiczne i bezpieczne dla zdrowia. Świetnie też zatrzymują ciepło i dopasowują się do kształtu ciała. Wadą tego rozwiązania jest to, że kulki dość szybko się odkształcają. Rozwiązaniem może być uzyskanie poduszki z otworem do uzupełniania.

Typowe dla klasycznych poduszek jest również włókno PES. Ponownie, jest to materiał hipoalergiczny, który można prać w pralce. Ponadto, w przeciwieństwie do kulek styropianowych, włókno puste nie ulega deformacji.

Łuski gryki i orkiszu zaliczane są do surowców naturalnych. Poduszki są stosunkowo ciężkie, a łuski mogą również pleśnieć, jeśli zostaną niechcący zamoczone.

Streszczenie

Poduszka ciążowa i do karmienia piersią powinna być częścią wyposażenia każdej przyszłej mamy. W czasie ciąży znacznie złagodzi bóle mięśniowo-szkieletowe, zapewni komfort i właściwą pozycję do spania. Nie wybieraj poduszki do karmienia piersią i ciąży tylko według jej wyglądu, ale przede wszystkim według jej cech. Należą do nich przede wszystkim jego wymiary i materiał wypełnienia. W przypadku poduszek do karmienia piersią najbardziej praktyczne są więc materiały, które można prać, ponieważ dziecko łatwo i dość często je brudzi. Wypełnienie, pokrywa i np. zamek błyskawiczny powinny posiadać niezbędne atesty. Zawsze wybieraj poduszki od renomowanych sprzedawców i marek, które wiesz, że gwarantują wysoką jakość.

Rate this post

Podobne wpisy