Mówienie przez sen przyczyny

Dlaczego Mowimy Przez Sen

Czy ktoś ci kiedyś powiedział, że mówisz przez sen? Nie jesteś sam. Wiele osób przynajmniej raz w życiu ma doświadczenie mówienia przez sen. To nieszkodliwe zjawisko senne zazwyczaj nie wpływa w ogóle na jakość snu.

Nie musisz się martwić, że zdradzisz jakiś soczysty sekret. Ludzie, którzy mówią przez sen, zazwyczaj nie mówią dłużej niż 30 sekund, a najczęściej jest to niezrozumiały bełkot.

Mówienie przez sen, technicznie nazywane somniloquy, jest rodzajem parasomnii – czyli nietypowego lub nienormalnego zachowania, które ma miejsce podczas snu. W odniesieniu do innych głośnych zachowań podczas snu, takich jak zaburzenia oddychania, które powodują słyszalne jęki, przejawy mówienia przez sen są wyjątkowe. Chociaż określane jako „nienormalne”, mówienie przez sen jest powszechne i nie jest uważane za problem medyczny.

Dlaczego ludzie mówią przez sen?

Pracownicy służby zdrowia nie wiedzą zbyt wiele o somnilogii. O tym, jak przestać mówić przez sen, dlaczego tak się dzieje i co się dzieje w mózgu podczas tych epizodów. Może się to przytrafić każdemu, ale częściej zjawisko to występuje u mężczyzn i dzieci. Niektóre badania sugerują, że istnieje genetyczna predyspozycja do mówienia przez sen. Oznacza to, że jeśli wystąpiło to u twoich rodziców, to jest bardziej prawdopodobne, że doświadczysz tego u swoich.

Nawet jeśli epizody mówienia przez sen są krótkie, niektórzy ludzie doświadczają mówienia kilka razy w ciągu nocy. Kiedy ludzie, którzy rozmawiali przez sen budzą się, nie wiedzą, że to wydarzenie miało miejsce i nawet go nie pamiętają.

Somniloquy może objawiać się jako mamrotanie, szeptanie lub krzyk. Osoba śpiąca może mówić w innym języku niż zazwyczaj mówi, gdy jest obudzona. Ludzie, którzy mówią przez sen, najczęściej wydają się mówić do siebie. Ale mogą też sprawiać wrażenie, że rozmawiają z kimś innym.

Porady i wskazówki dotyczące mówienia przez sen

Mówienie przez sen jest nieszkodliwe, nie wymaga leczenia i prawdopodobnie samo ustąpi. Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o mówieniu przez sen. Mogą one pomóc Tobie i Twojemu partnerowi lepiej się wyspać.

Czy mówienie przez sen jest oznaką stresu?

Wśród innych czynników, mówienie przez sen powoduje:

  • Stres
  • Picie alkoholu
  • Brak snu

Jeśli zauważysz, że nagle zacząłeś mówić przez sen, przyczyną może być stres. Aby zmniejszyć stres, spróbuj ćwiczeń głębokiego oddychania, jogi lub medytacji w ciągu dnia lub przed pójściem spać.

Aby ograniczyć epizody mówienia przez sen, możesz także spróbować zmniejszyć spożycie alkoholu lub więcej odpoczywać.

Czy budzenie osoby, która mówi przez sen jest niebezpieczne?

Obudzenie kogoś, kto mówi przez sen nie jest niebezpieczne, ale nie jest wskazane. Przerwiesz ich cykl snu i sprawisz, że poczują się zdezorientowani. Jeśli nie możesz spać z powodu tych nocnych połączeń od swojego partnera, jest kilka rzeczy, których możesz spróbować:

  • Spanie w innym łóżku lub pokoju
  • Nosić zatyczki do uszu
  • Użyj urządzenia (maszyny szumiącej), które wytwarza biały szum
  • Skonsultuj się z profesjonalistą na temat najlepszych sposobów zapewnienia wysokiej jakości snu dla Was obojga.

Aplikacja do mówienia przez sen

Jeśli jesteś ciekaw treści swoich podświadomych rozmów, możesz nagrywać swoje epizody mówienia przez sen za pomocą kilku aplikacji na smartfony.

Aplikacje takie jak „Sleep Talk Recorder” pozwalają na powtórzenie nocnej rozmowy o śnie następnego ranka dzięki nagraniu.

Czy powinieneś pójść do lekarza?

W rzadkich przypadkach możesz chcieć skontaktować się z lekarzem w związku z mówieniem przez sen. Chodzi tu głównie o sytuacje, w których zaczyna ona pogarszać jakość snu i często czujemy się zmęczeni lub nie możemy się skoncentrować. Lub jeśli uważasz, że może to prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak bezdech senny. Jeśli masz ponad 25 lat i dopiero w tym wieku zacząłeś mówić, powinieneś skonsultować się ze specjalistą na temat swojej choroby. Przyczyną może być ukryty problem zdrowotny.

Streszczenie

Mówienie przez sen jest częstym zjawiskiem i najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować. Nie ma na nią znanego lekarstwa. Jednak zmiana stylu życia może zmniejszyć występowanie tych epizodów. Jeśli uważasz, że mówienie przez sen może być przyczyną poważniejszych zaburzeń snu, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub kliniką snu, aby uzyskać najlepsze porady dotyczące radzenia sobie z tym stanem.

Rate this post

Podobne wpisy