Mount Gay Black Barrel – dobry rum z wieloletnią tradycją

Dziś, oceniając alkohole, przyjrzymy się słonecznym Karaibom , a konkretnie wyspie Barbados , z którą produkcja rumu jest nierozerwalnie związana. Niewątpliwie lokalna marka Mount Gay ma długą historię , gdyż jest jedną z najstarszych gorzelni na świecie – powstała w 1703 roku . Niemniej jednak ten barbadyjski producent rumu nie zamarzł na miejscu i nieustannie stara się odnawiać i unowocześniać swój asortyment.

Przykładem tego, jak nadążają za duchem czasu, może być tylko jeden ze stosunkowo nowych alkoholi w ofercie – Mount Gay Black Barrel Double Cask – który pojawił się na rynku w zeszłym roku, w 2020 roku. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Produkcja – łączenie tradycji z innowacyjnością

W przypadku tego destylatu nie mogę sobie wybaczyć wspominania o procesie jego produkcji , co jest niewątpliwie ciekawym procesem, który prawie nie zmienił się od XVIII wieku . Jednak master blender firmy Mount Gay, Allen Smith , również wprowadził szereg innowacji, na przykład w proporcjach poszczególnych składników.

Jak więc działa cała produkcja? Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest to ręcznie robiona niewielka seria , która została poddana procesowi podwójnego dojrzewania , co nadaje rumowi bardzo specyficzny pikantny aromat i smak .

A co rozumiesz przez podwójne dojrzewanie? Zasadniczo jest to mieszanina dwóch rodzajów destylatów – podczas gdy jeden destylat leżakowany jest produkowany w sposób ciągły (w kolumnie) i leżakowany w  beczce po amerykańskiej whisky , drugi przechodzi przez podwójną destylację typu „pot still” (pot) . Po zmieszaniu obu alkoholi w odpowiednich proporcjach, mieszanka Black Barrel Double Cask dojrzewa po raz drugi , tym razem w mocno wypalonej beczce z dębu bourbon – stąd jej nazwa Double Cask Blend. Ma zwykle 3-7 lat , w przeciwieństwie do swojego poprzednika Mount Gay Black Barrel, który ma 2-7 lat.

Rezultatem jest 43% mieszanka rumów , która łączy w sobie smaki cięższego i lżejszego destylatu.

Szczegóły rumu i recenzje

  • Kraj: Barbados
  • Destylarnia: Mount Gay Distilleries Ltd
  • Wiek: 3-7 lat
  • ABV: 43 %
  • Rodzaj: angielski, melasa
  • Kolor: złoty

Nasza ocena

79 %

Oceny czytelników

Rate this post

Kolor, smak i zapach

mount gay

Moim zdaniem rum Black Barrel Double Cask ma wiele do zaoferowania. RumRatings tylko to potwierdza . typowo złocisty kolor, a przede wszystkim zrównoważony smak , który dzięki częściowemu leżakowaniu w beczkach po whisky śmiało może przypominać ten właśnie destylat. Jeśli chodzi o sam smak, przygotuj się na mocny, ale zrównoważony aromat karmelu, wanilii i palonego dębu, uzupełniony przyjemnymi niuansami owoców tropikalnych i cytrusów . Potem następuje ciepły, pikantny, być może lekko przydymiony finisz . Ogólnie smak i aromat są lekkie i słodkie , ale rum nie jest dodatkowo dosładzany ! Możesz cieszyć się nim samodzielnie lub na kostce lodu lub w ulubionym koktajlu z rumu.

Komu najbardziej spodoba się ta mieszanka rumu?

Myślę, że ten dobry rum Mount Gay Black Barrel docenią zwłaszcza ci, którzy odwołują się do jego złożonego smaku, przypominającego nieco whisky . Dostanie plus punkty za każdego, kto nie przywiązuje zbytniej wagi do słodzonych rumów lub sztucznych aromatów . Tak czy inaczej, ten barbadzki rum jest zdecydowanie wart skosztowania! Butelka o  zawartości opakowania 0,7 l i zawartości alkoholu 43% jest dostępna na rynku w cenie od 124 do 214 zł. Pod względem ceny jest jak rum Don Papa.

Rum, który ucieszy nie tylko język, ale i oko

Jeśli, podobnie jak rumy, docenisz nie tylko ich aromat i smak, ale również ładnie przetworzone opakowanie , którego nie będziesz wstydził się wyeksponować w swoim domowym barze, ta mieszanka zdecydowanie nie jest kolejnym krokiem. W Mount Gay doskonale wiedzą, że czasem mniej znaczy więcej . Stosunkowo prostą, ale solidną konstrukcję szklanej butelki dopełnia porządna etykieta z logo i rokiem założenia 1703 , która przypomni Państwu o długiej tradycji tej destylarni. Stylowa jest również tematyczna mapa jej rodzinnej wyspy Barbados w pozornie ładnym designie z patyną, która nadaje temu rumowi odpowiedni karaibski klimat. Ale poza tym butelka jest tak powszechna. Taki Bumbu Rum a jego butelka jest znacznie bardziej oryginalna.

Podobne wpisy