Majtki menstruacyjne – jak wybrać najlepsze, recenzja

Majtki Menstruacyjne

Co to są majtki menstruacyjne?

Jeśli jakakolwiek pomoc menstruacyjna stała się w ostatnich latach modna, to z pewnością są to majtki menstruacyjne. Powód ich szybko rosnącej popularności jest prosty – są prawie nie do odróżnienia od zwykłej bielizny. Są one dostępne w wielu fasonach i stylach, od klasycznie wygodnych brazylijskich majtek po majtki z podwyższoną talią.

Chociaż mogą być one nie do odróżnienia od klasycznej bielizny, główna różnica polega na warstwowości. Odpowiednia ilość warstw i właściwa kombinacja materiałów zapewni Ci komfort podczas całego dnia. Konkretne materiały i liczba warstw różnią się w zależności od producenta, ale podstawowa zasada jest taka sama. W wielu przypadkach stosowane tkaniny zawierają np. ochronę antybakteryjną z jonami srebra, które skutecznie pochłaniają zapachy.

Czym kierować się wybierając majtki menstruacyjne

1. místo

Snuggs

Majtki Menstruacyjne Snuggs

Wyglądają jak klasyczne majtki, są tak samo wygodne i eleganckie, ale potrafią o wiele więcej. Snuggs z możliwością prania. W dni, w których występują obfite miesiączki, możesz nosić majtki przez 8-12 godzin.

Słabe, średnie, obfite miesiączki

2. místo

Sayu

Majtki Menstruacyjne Sayu

Czeskie majtki menstruacyjne z unikalną technologią. Funkcjonalny wkład wewnątrz majtek menstruacyjnych SaYu ma doskonałe właściwości chłonne i dzięki nieprzepuszczalnej membranie utrzymuje się do 12 godzin.

Słabe, średnie, obfite miesiączki

3. místo

Flux

Majtki Menstruacyjne Flux

Mają moc absorpcji czterech tamponów. Majtki są średnio wysokie, w pasie wykończone miękką koronką. Odpowiedni na dzień i na noc. Mogą być również stosowane jako majtki na nietrzymanie moczu.

Słabe, średnie, obfite miesiączki

Co to są majtki menstruacyjne?

Powinnaś sięgnąć po majtki menstruacyjne, zwłaszcza jeśli do tej pory używałaś tradycyjnych podpasek. Wiedz, że już po pierwszym użyciu nie będziesz chciała wrócić do podpasek – majtki menstruacyjne są nie tylko tysiące razy bardziej praktyczne, wygodne i przyjazne dla środowiska, ale także na dłuższą metę pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Są one również zdrowszą alternatywą dla tamponów, które niestety zazwyczaj są chemicznie wybielane i prowadzą u wielu kobiet do nawracających problemów ginekologicznych, a w rzadkich przypadkach nawet do zagrażającego życiu zespołu wstrząsu toksycznego.

Możesz je jednak wypróbować również wtedy, gdy używasz kubeczka menstruacyjnego. Albo jako ochrona przed niepożądanym wyciekiem podczas pierwszych dni miesiączki, albo w ostatnich dniach, kiedy krwawienie jest już słabe.

Wreszcie, jest to idealna pomoc menstruacyjna szczególnie dla młodych dziewcząt, dla których jest to znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza alternatywa, która nie będzie ograniczać ich w szkole lub w czasie wolnym. W porównaniu z tradycyjnymi podpaskami są naprawdę dyskretne, co docenią młode dziewczyny, np. podczas przebierania się na zajęcia w-f.

Jak wybrać odpowiednie majtki menstruacyjne?

Sam wybór majtek menstruacyjnych zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich dla wielu kobiet jest zapewne krój. Wybierz markę, która oferuje krój, do którego jesteś przyzwyczajony. Na przykład, większość z nas oprócz tradycyjnych majtek doceni modele z wygodną wysoką talią. Nie zaszkodzi też kupić kilka majtek menstruacyjnych w różnych fasonach na każdą okazję – jedne do spania, inne do noszenia pod obcisłymi spodniami. I wreszcie, co nie mniej ważne, dostępna jest cała gama opcji kolorystycznych, od klasycznych czarnych i beżowych majtek po wzory w wesołych kolorach.

Siła menstruacji jest decydująca

Przy wyborze odpowiednich majtek nie należy zapominać o ich chłonności. Dlatego na dni obfitej menstruacji wyposaż się w model o większej chłonności i powierzchni całkowitej, która nie grozi przeciekaniem. Z drugiej strony, na ostatnie dni miesiączki, kiedy często towarzyszy nam jedynie lekkie plamienie, nie musisz obawiać się wyboru brazylijskich majtek menstruacyjnych.

Oczywiście na chłonność majtek menstruacyjnych duży wpływ ma wybrany materiał. Dokładne dane na temat chłonności można wprawdzie uzyskać od producenta, ale ogólnie można stwierdzić, że np. włókno bambusowe lub wełna merynosów są bardzo chłonne. Wreszcie, stopień absorpcji zależy również od liczby warstw.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar majtek?

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Jednocześnie należy pamiętać, że majtki mogą się łatwo rozciągać przy regularnym praniu, co może prowadzić do przeciekania, jeśli wybraliśmy zbyt duże majtki.

Dlatego wiele zadowolonych użytkowniczek majtek menstruacyjnych kupuje majtki raczej o rozmiar mniejsze. Jeśli nie jesteś pewien, zacznij od zakupu tylko jednej sztuki. Kiedy już będziesz pewna, że wybrany przez Ciebie rozmiar pasuje, po prostu kup kolejną parę majtek. Ze względu na ich wyższą cenę unikniesz nieprzyjemnej sytuacji, gdy jak w przypadku większości bielizny producent nie oferuje możliwości zwrotu towaru ze względów higienicznych.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

ROZMIARSZEROKOŚĆ BOCZNA
XXSmniej niż 74 cm
XS74–80 cm
S80–88 cm
M88–96 cm
L96–108 cm
XL108–112 cm
XXL112–118 cm
3XLwięcej niż 118 cm
Przewodnik po rozmiarach. Każdy producent ma nieco inne rozmiary.

Jeśli nadal wahasz się, czy majtki menstruacyjne to właściwy wybór dla Ciebie, przygotowaliśmy listę odpowiedzi na najczęstsze pytania, które towarzyszą zakupowi i doborowi majtek menstruacyjnych.

Na jakiej zasadzie działają majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne działają na podobnej zasadzie jak podpaski, z tą różnicą, że są wielokrotnie wygodniejsze pod względem kroju. Jednocześnie, w odróżnieniu od tradycyjnych podpasek, wykonane są z oddychających materiałów, które charakteryzują się doskonałą chłonnością, nie powodując przy tym nieprzyjemnego pieczenia. Majtki zawierają warstwę chłonną, która absorbuje krew menstruacyjną bez nieprzyjemnego zapachu do dwunastu godzin, w zależności od intensywności miesiączki. Dodatkowo pod warstwą chłonną znajdziemy nieprzepuszczalną membranę, która zapobiega przeciekaniu lub plamieniu ubrań.

Jak często muszę zmieniać majtki menstruacyjne?

Podstawowa zasada mówi, że najpóźniej powinnaś zmienić majtki po ośmiu do dwunastu godzinach, gdyż dłuższe noszenie ich nie jest zbyt higieniczne i może prowadzić do wielu problemów ginekologicznych.

Z drugiej strony, jeśli mamy obfite krwawienie, możemy być zmuszone do zmiany majtek znacznie wcześniej. W szczególności należy zawsze pamiętać, że jest to sprawa bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników. Należą do nich na przykład chłonność materiału, liczba warstw i wytrzymałość okresu.

Ile sztuk majtek menstruacyjnych jest potrzebnych?

To, ile będziemy potrzebować majtek menstruacyjnych, zależy od tego, jak długo będziemy je nosić. Jeśli wiesz, że masz obfite miesiączki, praktyczną opcją jest zakup większej ilości, około trzech do czterech sztuk. Jeśli masz słabsze miesiączki lub uzupełniasz majtki np. kubeczkiem menstruacyjnym, wystarczą Ci dwie sztuki. Podczas noszenia jednej z nich, w międzyczasie myjesz i suszysz drugą. Jeśli jednak nie chcesz codziennie włączać pralki, aby wyprać jedną parę majtek, warto kupić więcej niż jedną parę.

Czy mogę prać majtki menstruacyjne w pralce?

Owszem, majtki menstruacyjne można prać, ale przede wszystkim konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Należy je wyprać przed pierwszym użyciem, a następnie jak najszybciej po ich założeniu.

Zanim jednak wrzucisz majtki do pralki, musisz je wyprać w rękach. Pamiętaj, aby zawsze najpierw wyprać majtki menstruacyjne w zimnej wodzie – gorąca woda zmyje tylko plamy z krwi, które później trudno będzie usunąć z tkaniny.

Po wypraniu majtek w rękach, wystarczy wyprać je w pralce w temperaturze 40 stopni w płynie do prania i bez płynu do płukania tkanin, nawet z innym praniem. Jeśli chcesz mieć pewność, że pozbędziesz się wszelkich bakterii, możesz dodać pół filiżanki białego octu stołowego do pralki. Na koniec po prostu pozwól majtkom wyschnąć. Oprzyj się jednak chęci wrzucenia ich do suszarki, bo niepotrzebnie je zniszczysz. Nie martw się, dzięki zastosowanym materiałom schną naprawdę szybko!

Czy majtki menstruacyjne są higieniczne?

Ponieważ majtki menstruacyjne są wykonane z funkcjonalnych, chłonnych materiałów, higiena nie stanowi problemu. Konieczna jest jednak odpowiednio częsta zmiana majtek, zwłaszcza jeśli masz obfite miesiączki. Należy również pamiętać, że majtki wchłoną jedynie krew, a nie fragmenty wyściółki macicy czy śluz. Również w tym przypadku należy częściej zmieniać majtki menstruacyjne, aby zapewnić odpowiednią higienę.

Recenzje najlepszych majtek menstruacyjnych

Majtki menstruacyjne Snuggs

Majtki Menstruacyjne Snuggs

Kiedy więc natknęłam się na majtki menstruacyjne, wiedziałam, że muszę je wypróbować. Ponieważ jednak na rynku dostępna jest mnogość majtek menstruacyjnych różnych producentów, postanowiłam zacząć od tych najbardziej znanych w naszym kraju, czyli marki Snuggs. I jak bardzo jestem z nich zadowolony? (Wrażeniami podzielę się z Wami w recenzji.

Majtki menstruacyjne SAYU

Majtki Menstruacyjne Sayu

Głównym powodem, dla którego majtki Sayu przyciągnęły mnie od pierwszego wejrzenia, jest naprawdę piękny design. I nie chodzi tylko o stronę internetową czy opakowanie, ale przede wszystkim o same majtki. To jedna z niewielu marek, które oferują również koronkowe majtki.

Flux Majtki menstruacyjne

Majtki Menstruacyjne Flux

Te majtki menstruacyjne Bikini są przeznaczone na obfite miesiączki. Mają chłonność czterech tamponów. Majtki są średnio wysokie z miękkim, koronkowym paskiem w talii.

Odpowiednie na dzień i na noc; mogą być również używane jako majtki na nietrzymanie moczu
bardzo chłonne – wystarczają na tak długo jak cztery tampony (20-25 ml), zaprojektowane w Wielkiej Brytanii, wyprodukowane w Chinach, użyte materiały posiadają certyfikat ÖEKO Tex.

5/5 - (1 vote)

Podobne wpisy