Najlepszych kubeczków menstruacyjnych

Najlepsze Kubeczki Menstruacyjne

O ile jeszcze kilka lat temu kobiety wybierały pomiędzy podpaskami a tamponami przy wyborze środków wspomagających menstruację, o tyle obecnie wybór jest znacznie większy. Oprócz tradycyjnych podpasek, możemy również wypróbować podpaski z materiału lub wybrać majtki menstruacyjne. Jeśli jednak do tej pory byłaś zwolenniczką tamponów, kubeczek menstruacyjny może być dla Ciebie właściwym wyborem. W dzisiejszym artykule nie tylko szczegółowo przyjrzymy się jego głównym zaletom i wadom, ale także odpowiemy na najczęstsze pytania, które towarzyszą stosowaniu kubeczka menstruacyjnego.

Uniwersalny

LadyCup

Ladycup Recenzja

Najpopularniejszy kubeczek menstruacyjny na naszym rynku od czeskiej marki LadyCup. Wykonane z najwyższej jakości silikonu klasy medycznej. 100% przyjazne dla środowiska.

Nerodice

GAIA CUP

Gaia Cup Recenzja

Mniejszy kubeczek menstruacyjny odpowiedni dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. Wykonane z wygodnego, miękkiego silikonu, który gwarantuje ochronę.

Rodzice

Fair Squared

Fair Squared Recenzja

Produkt niemieckiej firmy z certyfikatami Fair Rubber, Vegan Society, FSC®, odpowiedni dla kobiet, które już rodziły.

Kubeczek menstruacyjnyRozmiarRozmiar w mmPojemnośćMaterialKraj pochodzenia
LadyCupLśrednica 46 mm, długość 53 mm, trzon 13 mmmax. 19 mlSilikon klasy medycznejRepublika Czeska
LadyCupSśrednica 40 mm, długość 46 mm, trzpień 19 mmmax 12 mlSilikon klasy medycznej
GAIA CUPSśrednica zewnętrzna 38,5 mm, długość 50 mm bez chwytu, długość chwytu 10 mm20 ml (do otworów bocznych) / 23 ml (po brzegi)Silikon klasy medycznejZaprojektowany w Czechach, wyprodukowany w Hong Kongu (czeski właściciel)
GAIA CUPLśrednica zewnętrzna 45 mm, długość 56 mm bez chwytu, długość chwytu 10 mm 31 ml (do otworów bocznych) / 33 ml (po brzegi)Silikon klasy medycznej
INTIMINA ZIGGY CUPSŚrednica zewnętrzna 38 mm, długość bez chwytu 43 i długość chwytu 18 mmmax. 8mlNaturalny lateks Fair TradeNiemcy
NTIMINA ZIGGY CUPMŚrednica zewnętrzna 41 mm, długość bez chwytu 48,5, długość chwytu 18 mmmax. 13mlNaturalny lateks Fair Trade
NTIMINA ZIGGY CUPLŚrednica zewnętrzna 44 mm, długość bez chwytu 51,5 mm, długość chwytu 18 mmmax. 16mlNaturalny lateks Fair Trade
NTIMINA ZIGGY CUPXLśrednica zewnętrzna 47 mm, długość bez chwytu 54 mm długość chwytu 18 mmmax. 20mlNaturalny lateks Fair Trade

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Przede wszystkim pojawia się pytanie, czym właściwie jest kubeczek menstruacyjny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to przyrząd menstruacyjny wykonany z miękkiego silikonu medycznego w kształcie kubeczka. Wkłada się go w podobny sposób jak tampon, ale w przeciwieństwie do niego nie wyrzuca się go po użyciu – wystarczy go wypłukać, wygotować lub zdezynfekować i jest gotowy do następnego użycia. I w przeciwieństwie do tradycyjnych wkładek, może być używany np. podczas pływania i wszystkich innych sportów bez obawy o przeciekanie.

Korzyści wynikające z zastosowania kubeczka menstruacyjnego

Główną zaletą kubeczka menstruacyjnego jest jego ekologiczność i ekonomiczność – za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy kupić przyrząd wspomagający menstruację, który przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży nam nawet do kilku lat. Prawdopodobnie każda z nas potrafi obliczyć, ile jednorazowych tamponów czy podpasek zużywa w ciągu roku.

Jednak, pomijając ekologię i nasz portfel, główną zaletą kubeczka jest komfort, jaki oferuje podczas menstruacji. Nie dość, że możesz go nosić nawet przez kilka godzin naraz, to jeszcze jesteś praktycznie nieświadomy jego obecności. I to nie tylko podczas normalnych czynności, ale także np. podczas kąpieli, co w przypadku zwykłego tamponu może być nieco niepraktyczne.

I wreszcie, co nie mniej ważne, jest to zdrowa alternatywa pod wieloma względami. Ponieważ silikon może być łatwo sterylizowany, jest praktycznym rozwiązaniem dla kobiet, które cierpią na częste grzybice i infekcje lub szukają środka wspomagającego menstruację, który nie wysusza śluzówki. Ponadto unikamy stosowania tamponów wybielanych chemicznie, które w rzadkich przypadkach mogą powodować zespół wstrząsu toksycznego.

Wady kubeczków menstruacyjnych

Jak każda pomoc menstruacyjna, kubeczek ma swoje wady. Najczęściej wymieniana jest trudność we wkładaniu i wyjmowaniu kubeczka, co na początku może być nieco kłopotliwe. Jednak wystarczy wytrwałość, a wkrótce nauczysz się, jak to robić. Ponadto, nie wszystkie kobiety mogą czuć się komfortowo z bezpośrednim kontaktem z krwią menstruacyjną podczas wylewania kubeczka, ale to również jest w pewnym stopniu kwestia przyzwyczajenia.

Jednocześnie należy przyzwyczaić się do dbania o kubek, czyli nie tylko regularnego mycia, ale przede wszystkim dezynfekcji, najczęściej poprzez wygotowanie. Czyszczenie kubka może być nieco niepraktyczne, gdy musimy zmienić go poza domem – w takiej sytuacji zazwyczaj musimy zadowolić się butelką z wodą lub chusteczką higieniczną.

Jak Wybrac Kalisę Menstruacyjną

Jak wybrać najlepszy kubeczek menstruacyjny?

Dawno minęły czasy, kiedy dostępne były kubeczki menstruacyjne jednej lub dwóch marek. Dziś możemy wybierać spośród mnogości producentów i rodzajów kubeczków menstruacyjnych. Niezależnie od tego, którą markę wybierzesz, istnieją dwa kryteria, które zawsze powinny być brane pod uwagę, a mianowicie materiał i rozmiar miseczki.

Materiał

Jak już wspomnieliśmy na początku, kubeczki wykonane są z miękkiego silikonu klasy medycznej. Nie oznacza to jednak, że są one do siebie podobne. W szczególności, kubki są dostępne w różnych twardościach. Jeśli masz problem z włożeniem kubka, sięgnij po bardziej miękki materiał. Twardszy silikon jest znów odpowiedni dla kobiet, które mają wzmocnione dno miednicy.

Jeśli użyjemy zbyt miękkiego kubeczka, może on ulec ściśnięciu podczas zaciskania mięśni dna miednicy i może dojść do przecieku.

Rozmiar

Kolejnym kryterium wyboru jest wielkość. Większość producentów oferuje dwa lub trzy rozmiary, zwykle określane jako mały i duży lub S, L, M. Różnią się one od siebie głównie objętością cieczy, którą mogą pomieścić. Jak więc dobrać odpowiedni rozmiar?

A co z rozmiarami miseczek?

Wybór odpowiedniego rozmiaru nie powinien być zaniedbany. Jeśli wybierzesz zbyt mały kubek, często będzie się on przelewał; jeśli wybierzesz zbyt duży, możesz mieć trudności z jego włożeniem. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które mają mniej niż 28 lat, nie rodziły jeszcze naturalnie lub mają mocniejsze dno miednicy, powinny wybierać mniejsze miseczki.

Z drugiej strony kobiety, które są starsze, rodziły naturalnie lub mają osłabione dno miednicy, docenią większą miseczkę.

Cupping i późniejsze usuwanie

To właśnie zakładanie i zdejmowanie jest najczęstszym powodem, który odstrasza kobiety od używania kubeczka menstruacyjnego. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, które nie są pewne co do zakładania kubeczka, wypróbuj go sama podczas okresu poza miesiączką. Podczas menstruacji, kubeczek należy nosić tylko w domu, gdzie można szybko uporać się z ewentualnym wyciekiem, lub w połączeniu z podpaską lub majtkami menstruacyjnymi.

Przed włożeniem kubka należy go wygotować, a po zakończeniu mycia dokładnie umyć ręce. Następnie kubek jest wkładany w wygodnej pozycji, najlepiej w pozycji kucznej. Przyjrzyjmy się teraz najczęściej stosowanym technikom zakładania wkładek.

Organic Cup Recenze 1024x683 1

Technika zwijania kubków w kształt litery U

Dla pierwszej techniki, po prostu złóż kubek na pół, aby utworzyć wyimaginowaną literę U. Następnie włóż kubek do pochwy i upewnij się, że został on prawidłowo rozłożony. Jeśli czujesz, że nadal jest zwinięty, możesz spróbować lekko przekręcić go palcem lub wyciągnąć go i włożyć ponownie.

Technika gry na rożku

Jeśli poprzednia technika nie działa dla Ciebie, możesz spróbować ścisnąć kubek na pół i wepchnąć część kubka do środka, aby uformować kształt stożka. Ta metoda może być prostsza, jeśli chodzi o ułatwienie późniejszego rozwijania kubka. Wypróbuj jednak obie metody i przekonaj się sam, która z nich bardziej Ci odpowiada.

JeśliJak głęboko należy włożyć kubeczek menstruacyjny?

Jeśli chodzi o głębokość wkładania kubeczka menstruacyjnego, to zdecydowanie nie powinien on być wkładany tak głęboko jak tampon. Wystarczy włożyć go za krawędź pochwy tak, aby nie wystawał na zewnątrz. Jedyną rzeczą, która wystaje jest trzon, który służy do łatwiejszego demontażu. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo z trzonem kubka, lub jeśli sprawia on, że czujesz się ciasno podczas siadania, możesz go odciąć. Należy jednak zawsze uważać, aby podczas cięcia łodygi nie uszkodzić samego kielicha.

Najczęściej zadawane pytania

Teraz jednak przyjrzyjmy się wspólnie najczęstszym pytaniom, które towarzyszą stosowaniu kubeczka menstruacyjnego.

Skąd mam wiedzieć, czy kubek jest pełny?

Jeśli filiżanka jest naprawdę pełna, po prostu się przeleje – a tej sytuacji chyba wszyscy chcemy uniknąć. Dlatego, szczególnie na początku użytkowania, częściej opróżniaj kubek i staraj się śledzić, jak pełny był kubek w momencie opróżniania. Szybko nauczysz się rozpoznawać, jak szybko napełnia się kubeczek w którym dniu miesiączki i dzięki temu zmieniać go na czas i bez wpadki.

Kiedy używać kubków?

Używanie kubeczka jest praktyczne w prawie każdym momencie menstruacji, ale szczególnie nadaje się do uprawiania sportu, zwłaszcza pływania, gdzie szybko stanie się Twoim niezastąpionym pomocnikiem podczas menstruacji. Można go jednak nosić również do spania. Jeśli chodzi o ostatnie dni miesiączki, kiedy krwawienie jest nieco słabsze, stosowanie kubeczka zależy od Ciebie. Podczas gdy niektóre kobiety nie mają nic przeciwko noszeniu kubeczka przez cały dzień, inne zamieniają go na cienkie podpaski lub intymne majtki na ostatnie dni miesiączki.

Z czego wykonany jest ten kubek?

Miseczki wykonane są z miękkiego silikonu, lateksu lub tworzywa termoplastycznego (TPE). Jednakże, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się bakterii i reakcje alergiczne, silikon klasy medycznej jest najbardziej odpowiednią opcją i jest obecnie stosowany przez większość producentów. Szczególnie w przypadku kubków silikonowych należy uważać, czy nie jest się uczulonym na lateks. Jeśli używasz żelu nawilżającego dla ułatwienia wkładania, zawsze wybieraj lubrykant na bazie wody do kubeczków lateksowych – lubrykant na bazie oleju może zniszczyć kubeczek przy dłuższym stosowaniu.

Czy kubki są bezpieczne?

Tak, kubki są całkowicie bezpieczne z punktu widzenia zdrowia. W przeciwieństwie do tamponów wybielanych chemicznie, przy ich stosowaniu istnieje znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Ponadto, wiele kobiet stwierdziło, że używanie kubeczka menstruacyjnego zamiast tamponów pomogło im w walce z nawracającymi grzybicami i infekcjami pochwy.

Czy lepszy jest kubeczek czy tampon?

To, czy lepszy jest kubeczek czy tampon, zależy od Twoich osobistych preferencji. Kubeczek ma jednak wiele zalet w porównaniu z tamponami. Należy do nich fakt, że może być noszony podczas kąpieli.

Dlaczego mój kubek przecieka?

Jeśli kubeczek przez jakiś czas po założeniu przecieka, prawdopodobnie nie rozwinął się w pełni lub nie wytworzyła się niezbędna próżnia. W takim przypadku należy ponownie włożyć kubek, aby upewnić się, że rozwinął się on prawidłowo. Można to zrobić poprzez przekręcenie kubka lub lekkie pociągnięcie za trzonek.

Jeśli kubek przeleje się po kilku godzinach, prawdopodobnie jest pełny i należy go wymienić.

Kiedy nie używać kubka?

Kubek nie powinien być stosowany w czasie ciąży, w szóstym trymestrze i podczas stosunku. Jednocześnie, w przypadku posiadania wkładki wewnątrzmacicznej, konieczne jest skonsultowanie jej stosowania z ginekologiem.

5/5 - (1 vote)

Podobne wpisy