Jak pozbyć się kofeiny z organizmu

Jeśli kiedykolwiek przesadziłeś z kawą i czujesz się roztrzęsiony, prawdopodobnie zastanawiałeś się, czy istnieje sposób na pozbycie się kofeiny z siebie.

Kofeina jest naturalnym środkiem pobudzającym, na którym każdego dnia polegają miliony ludzi. Jednak nadmierne spożycie może powodować skutki uboczne, takie jak problemy ze snem, przyspieszenie akcji serca, nerwowość i drżenie.

Ten artykuł odpowie na pytanie, czy można uzyskać kofeinę, a także da kilka wskazówek, jak złagodzić nerwowość i inne nieprzyjemne skutki uboczne.

Jak łagodzić działanie kofeiny

Kofeina zwykle działa przez kilka godzin – a możesz być jeszcze bardziej zdenerwowany, jeśli wypijesz dużo kawy, napojów energetycznych lub Coca Coli.

Kiedy kofeina dostanie się do twojego organizmu, nie jest możliwe jej usunięcie. Jedynym sposobem, aby się go pozbyć, jest poczekanie, aż twoje ciało naturalnie je rozłoży.

Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie skutków ubocznych.

Przestań, gdy tylko zauważysz skutki uboczne

Jeśli zauważysz nieprzyjemne objawy, takie jak drżenie, natychmiast przestań zażywać kofeinę. Ogranicz produkty i napoje zawierające kofeinę – kawę, herbatę, napoje energetyczne, gorzka czekolada, lody i desery.

Kawa bezkofeinowa to świetna opcja, jeśli lubisz smak kawy i chcesz cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami. Jednak nawet to zawiera niską zawartość kofeiny – od 2 do 7 mg na filiżankę (240 ml).

Ponadto uważaj na leki, suplementy i produkty do higieny osobistej, które mogą zawierać kofeinę. Na przykład aspiryna może zawierać 40-60 mg na tabletkę.

Niektóre suplementy przedtreningowe mogą zawierać duże ilości kofeiny – do 250 mg w dwóch łyżeczkach (10 gramów).

Poczekaj, aż przestanie działać

Stymulujące działanie kofeiny jest zwykle widoczne w ciągu pierwszych 45 minut i może trwać 3-5 godzin.

Ponadto całkowite uwolnienie kofeiny z organizmu może potrwać do 10 godzin.

Jeśli masz problemy z zasypianiem, najlepiej przestać spożywać kofeinę 6-8 przed snem.

Znaczenie nawodnienia

Jeśli pijesz kawę, szczególnie ważne jest picie wody.

Chociaż dostępne są tylko ograniczone badania, wiele nieoficjalnych doniesień twierdzi, że picie wody może pomóc w nerwowości wywołanej przez kofeinę. Może to być spowodowane tym, że odwodnienie pogarsza objawy.

Dlatego warto nawadniać się bardziej niż zwykle.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do kofeiny, może mieć łagodne działanie moczopędne i prowadzić do częstszego oddawania moczu i częstszych stolców. Chociaż jest to rzadkie u osób, które regularnie spożywają kofeinę z kawy lub herbaty, nawodnienie może pomóc zmniejszyć niektóre z tych efektów.

Uprawiać sport

Wybierz się na lekki spacer, aby złagodzić niepokój i nerwowość.

Ćwicz głębokie oddychanie

Jeśli czujesz się niespokojny, oddychaj powoli i głęboko przez 5 minut. Możesz też spróbować medytacji, aby uspokoić umysł i układ nerwowy.

Jedz pokarmy bogate w błonnik

Jedzenie może spowolnić uwalnianie kofeiny do krwiobiegu. Szczególnie wolno przyswajalne pokarmy bogate w błonnik to produkty pełnoziarniste, fasola, soczewica, warzywa skrobiowe, orzechy i nasiona.

Wypróbuj L-teaninę

Chociaż nie będzie bezpośrednio przeciwdziałać stymulującemu działaniu kofeiny, ten suplement diety może pomóc złagodzić niepokój i obniżyć ciśnienie krwi. Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem.

Ryzyko nadmiernego spożycia kofeiny

Chociaż kofeina jest uznawana za bezpieczną, każdy toleruje ją inaczej.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie niepożądane skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nerwowość, trudności ze snem i przyspieszone bicie serca. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, ogranicz spożycie kofeiny.

Chociaż rzadko, może wystąpić przedawkowanie kofeiny – prawie zawsze jest to spowodowane nadmiernym spożyciem napojów energetyzujących. Objawy obejmują:

  • ból w klatce piersiowej
  • gorączka
  • nieregularne bicie serca
  • poważne odwodnienie
  • trudności w oddychaniu
  • niekontrolowane ruchy mięśni
  • wymioty

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów po spożyciu dużych ilości kofeiny, natychmiast zasięgnij porady lekarskiej.

Dolna linia

Kofeina jest skutecznym, naturalnym sposobem na uzyskanie większej ilości energii, ale wiele osób odkryło, że wzięło za dużo i chce ją usunąć ze swojego organizmu.

Skutki uboczne nadmiernego spożycia kofeiny obejmują trudności w zasypianiu, nerwowość, drżenie i przyspieszenie akcji serca.

Oprócz czekania i unikania kofeiny, nie ma skutecznego środka do usuwania kofeiny z organizmu. Mimo to możesz zmniejszyć jego skutki uboczne, pozostając nawodnionym, chodząc na spacer i jedząc produkty bogate w błonnik.

Większość ludzi może bezpiecznie tolerować 400 mg kofeiny dziennie – około 4 filiżanek (945 ml) kawy – chociaż twoje osobiste ograniczenia mogą się różnić. Słuchaj swojego ciała i spożywaj tylko to, co Ci odpowiada.

Rate this post

Podobne wpisy