Idealna temperatura do spania

Sypialnia Z Prawdziwym Ciepłem Do Spania

Gdy tylko jesienią temperatura spada do zera, ludzie natychmiast zaczynają ogrzewać swoje domy, nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Ogrzewanie sypialni w nocy nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ dobry sen niewątpliwie wymaga odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Ile stopni powinien mieć zatem pokój, w którym śpisz Ty lub Twoje dzieci? A dlaczego niższa temperatura snu jest tak ważna?

Optymalna temperatura w sypialni

Temperaturze w sypialni należy poświęcić najwięcej uwagi ze wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Optymalna temperatura do spania jest zazwyczaj o 3-4°C niższa niż w ciągu dnia, ale w rzeczywistości wymagana temperatura powietrza jest różna, szczególnie w zależności od naszego wieku i stanu zdrowia. Podczas gdy osoby starsze korzystają z cieplejszych temperatur, przeciętna osoba dorosła korzysta z chłodniejszych temperatur. Jakie są więc konkretne temperatury, których potrzebuje każda z grup?

Najlepsza temperatura dla snu u dorosłych

Temperatura w nocy w sypialni osoby dorosłej powinna wynosić od 15 do 20°C, ale konkretna wartość zależy od osobistych preferencji danej osoby. Jeśli wolisz spać w ubraniu, pamiętaj o obniżeniu temperatury.

Ponieważ zdolności termoregulacyjne organizmu ludzkiego zmieniają się w ciągu życia, osoby starsze i seniorzy są nieco bardziej wymagający, dlatego idealna temperatura w ich pokoju jest wyższa i wynosi około 19-22°C.

Idealna temperatura do spania dla noworodków, niemowląt i dzieci

Rodzice małych dzieci w dobrej wierze cały czas utrzymują je w cieple. Ale ich termoregulacja jest zupełnie inna niż u dorosłych. Noworodki to osobny rozdział. W pierwszych tygodniach życia nie potrafią regulować temperatury swojego ciała, dlatego ważne jest, aby nie było im za zimno, ale też nie za ciepło. Dlatego w pomieszczeniu powinno być około 20 stopni, lub dostosować temperaturę do ubrania dziecka.

Maluchy i starsze dzieci mają bardzo indywidualne potrzeby, jeśli chodzi o temperaturę. Niektórzy są zimnolubni, a inni pocą się przy 19 stopniach Celsjusza. Optymalnie, w nocy w przedszkolu powinno być około 18 stopni, ale dzieci powinny być ubrane w piżamy.

Dlaczego temperatura w pomieszczeniu jest ważna dla snu?

Chłodniejsze powietrze w pomieszczeniu jest ważne przede wszystkim z jednego prostego powodu, a mianowicie w celu regulacji temperatury ciała podczas snu. Ponieważ ciało znajduje się pod kołdrą, nadmiar ciepła musi się gdzieś ulotnić. Dzieje się to głównie przez głowę, więc mózg musi uzyskać większy przepływ krwi, co jest pożądane podczas snu, ponieważ sprawia, że budzisz się bardziej wypoczęty.

Jak temperatura powietrza w Twojej sypialni wpływa na Twój sen?

Odpowiednio dobrana temperatura w sypialni zapewni przede wszystkim bardziej spokojny i głębszy sen. Nie spędzisz długiego czasu „przewracając się z boku na bok” podczas zasypiania, ale za to szybciej zaśniesz. Unikniesz również nieprzyjemnego pocenia się i przegrzewania w nocy.

Dlaczego spanie w chłodniejszej sypialni jest lepsze?

Nie tylko mózg korzysta z chłodniejszej temperatury podczas snu. Są one również związane z układem odpornościowym i prawidłowym krążeniem krwi w całym organizmie. Dla organizmu termoregulacja jest dość wymagającym procesem, dzięki czemu spala on znaczną ilość kalorii i zapobiega magazynowaniu nadmiaru tłuszczu.

4/5 - (1 vote)

Podobne wpisy