Glenlivet 18y – Szkocka whisky z długą tradycją

Glenlivet 8y Recenzje

Jeśli jakaś destylarnia jest synonimem prawdziwej szkockiej whisky, to jest to Glenlivet. Destylarnia ta jest nie tylko jedną z najstarszych i największych destylarni szkockiej whisky na świecie, ale jej produkty od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. A jedną z najpopularniejszych whisky z ich produkcji od dłuższego czasu jest Glenlivet 18y, której przyjrzymy się w dzisiejszej recenzji. Nie jest to może jedna z najstarszych whisky, ale jest to jeden z najbardziej cenionych produktów tej długoletniej destylarni.

Tajniki produkcji tradycyjnej szkockiej whisky


Jak już wspomnieliśmy, Glenlivet z pewnością nie jest nowicjuszem na rynku whisky. Destylarnia została założona przez George’a Smitha w 1824 roku w regionie Speyside w północno-wschodniej Szkocji – tradycyjnym regionie produkcji whisky.

18-letnia whisky Glenlivet, którą mamy dziś na celowniku, została stworzona przez mistrza destylacji Alana Winchestera. Jest to tzw. single malt whisky, czyli mieszanka składająca się wyłącznie z tych whisky, które zostały wydestylowane bezpośrednio w destylarni Glenlivet z jednego słodu jęczmiennego i leżakowały przez minimum 18 lat. Whisky te spędziły prawie dwie dekady w beczkach z amerykańskiego lub europejskiego dębu. Podczas gdy drewno z amerykańskiego dębu nadaje whisky typowy smak owoców tropikalnych, europejski dąb wzbogacił whisky o nuty korzenne, a w szczególności o słaby aromat dymu, który jest przyjemnym wykończeniem ogólnego smaku.

Glenlivet18 Kolor

Piękno w kolorze niebieskim

Za bogatą tradycją produkcji i długim dojrzewaniem kryje się piękne designerskie opakowanie, którego nie sposób przeoczyć. Już na pierwszy rzut oka przyciąga wzrok stylowym pudełkiem w kolorze królewskiego błękitu ze złotymi detalami, co czyni go prawdziwie luksusowym prezentem na odpowiednią okazję. Wewnątrz znajduje się delikatnie ukształtowana butelka, której niebieskie i złote detale pięknie kontrastują z bursztynowym płynem w środku. Wokół i wokół, ta whisky z pewnością będzie się wyróżniać w Twojej kolekcji alkoholi, ponieważ nie bałbym się nazwać jej whisky wysokiej jakości i być może jedną z najlepszych. Mam na myśli tradycyjne whisky typu single malt.

Szczegóły dotyczące Glenlivet 18y

Glenlivet 18y
  • Kraj: Szkocja
  • Destylarnia: Glenlivet
  • ABV: 40 %
  • Wiek: 18 lat

Nasza ocena

87 %

Oceny czytelników

Rate this post

Kolor, smak, aromat

Na pierwszy rzut oka whisky ta zachwyca pięknym, złocisto-bursztynowym kolorem. Jak już wspomnieliśmy, whisky ma naprawdę bogaty smak dzięki leżakowaniu w dębowych beczkach. Aromat jest naprawdę delikatny i zachwyca przyjemnymi nutami torfu, kwiatów i owoców, zwłaszcza dojrzałych gruszek. Podniebienie jest raczej okrągłe, z nutami karmelu, przyprawionej pomarańczy i subtelnymi podtekstami dębu i wanilii. Ciało jest średnie, ale miękkie i syropowate. Przyjemnie orzechowy, lekko wytrawny i ciepły finisz.

Na jaką okazję nadaje się Glenlivet 18y i komu będzie smakował najbardziej?


Dzięki średnio długiemu finiszowi, whisky Glenlivet o mocy 40% alkoholu nadaje się szczególnie jako aperitif lub na wieczorne spotkania, kiedy to stanowi doskonałe uzupełnienie np. lekkich przekąsek z serem i owocami. Jest pyszny sam lub z kostką lodu. Jeśli szukacie whisky do koktajlu, wiedzcie, że ta 18-letnia whisky może być nieco zmarnowana – polecam pić ją raczej samodzielnie, by w pełni cieszyć się bogatym torfowym smakiem. Jest to doskonała whisky dla każdego, kto szuka szkockiej whisky z długą tradycją i przyjemnym smakiem. Ponadto, dzięki luksusowemu opakowaniu, może być również doskonałym prezentem, czy to z okazji urodzin, rocznicy, czy np. dla partnera biznesowego.

Podobne wpisy