Don papa rum recenzje – Doskonały tani rum

Możesz postrzegać rum bardziej jako sprawę Karaibów i Kuby, które rozsławiły ten napój alkoholowy, ale z pewnością nie są jedynymi jego producentami. Rum Don Papa (przetłumaczony jako Pantata), nazwany na cześć filipińskiego bojownika o wolność Papa Isio, pochodzi z południowoazjatyckich wysp na Filipinach, które większości z nas kojarzą się raczej z tropikalnymi wakacjami niż z alkoholem.

Nie oznacza to jednak z pewnością, że Don Papa może pozostawać w tyle za swoimi zachodnimi odpowiednikami – można się zdziwić, ale Filipiny to obszar, z którego uprawa trzciny cukrowej, z której destylowany jest rum, rozprzestrzeniła się na świat.

Szczegóły rumu i recenzje

don papa
  • Kraj: Filipiny
  • Destylarnia: Destylarnia Don Papa
  • Wiek: 7 lat
  • ABV: 40 %
  • Rodzaj: hiszpański, melasa
  • Kolor: Bursztynowy

Nasza ocena

84 %

Oceny czytelników

5/5 - (2 votes)

To nie jest trzcina cukrowa jak trzcina

Niepowtarzalna etykieta

A wspaniała filipiński trzcina cukrowa użyta na obrzeżu rumu Don Papa zjada na niskim poziomie, co odróżnia go od karaibskiego konkurenta. Specjalna, staromodna odmiana trzciny cukrowej, dojrzewająca w promieniach silnego południowoazjatyckiego słońca, jest wielokrotnie słodsza niż ta uprawiana na Karaibach, dodaje rumowi Don Papa specyficznego smaku. Jeśli więc, tak jak ja, jesteś fanem raczej słodszego, aromatycznego rumu, rum Don Papa może być właśnie dla Ciebie.

Od trzciny do rumu Don Papa

Podróż tej filipińskiej pantaty od trzciny cukrowej do butelki rumu zaczyna się na zboczach tropikalnej wyspy Negros (w rejonie zwanym „Sugarlandia”), a dokładniej u podnóża Mt. Kanloan, który pokryty jest żyzną wulkaniczną glebą stwarzającą doskonałe warunki do uprawy wyjątkowo słodkiej trzciny cukrowej. Wytwarza się z niego tzw. płynne złoto – melasę, które nadaje rumowi specyficzny smak. Po przejściu procesu destylacji i fermentacji, przetworzona melasa jest przechowywana w napełnionych beczkach po bourbonie i garbowanych beczkach z amerykańskiego dębu.

Dzięki wyższym temperaturom panującym w tropikalnym klimacie Filipin nasila się kontakt rumu z drewnem beczek, w których jest on przechowywany na odpoczynek, co nie tylko nadaje powstałemu napojowi bogaty kolor, ale śmiem twierdzić bardzo bogaty smak z subtelnymi nutami owoców i wanilii. A potem nadszedł czas, aby po prostu osłodzić melasą i przefiltrować ten 40% rumu nad węglem. Co prawda węgiel czyści tylko rum, ale jeśli chcesz na przykład rum tak czarny jak ten minerał, to spójrz na rum Kraken. Jest czarny jak węgiel.

Jak smakuje słodki rum Don Papa?

A jaka jest specyfika tego rumu? Dzięki stosunkowo długiemu okresowi leżakowania w beczkach (siedem lat) ma złocisto-bursztynowy kolor i moim zdaniem bardzo intensywny aromat. W przeciwieństwie do większości rumów karaibskich, w których smak i aromat wanilii są szczególnie wyraźne, Don Papa jest głównie owocowy. Don Papa to jeden z najlepiej sprzedających się i najlepszych rumów, które można kupić w zwykłych supermarketach. Najpierw mocne tony pomarańczy, kokosa, banana i innych owoców tropikalnych, na podniebieniu poczujesz ciekawy smak owoców kandyzowanych i miodu.

Wniosek jest dość długi. W każdym razie niektóre opinie klientów zgadzają się, że rum jest dość słodki. Ale 100 osób, 100 smaków.

Rum jest bardzo słodki ze względu na użytą odmianę trzciny cukrowej, ale jednocześnie wyczuwalna jest lekka goryczka. Don Papa doskonale sprawdza się nie tylko w temperaturze pokojowej, ale także z kostką lodu.

Co mówi nam historia rumu Don Papa?

Jeśli tak jak ja rum Don Papa zafascynował Cię swoim smakiem i aromatem, na pewno będziesz chciał dowiedzieć się więcej o jego pochodzeniu i historii. Producentem tego rumu jest firma Bleeding Hearts Rum Company, ale sama marka Don Papa, założona przez Stephena Carrolla, jest sama w sobie marką bardzo młodą, gdyż powstała stosunkowo niedawno – w 2011 roku. W Europie rum został wprowadzony w 2012 roku na Rum Fest w Londynie.

Stylowa etykieta rumu Don Papa. Źródło: Donpaparum.com

Jeśli interesuje Cię stylowa okładka, wiedz, że jej nazwa i rysunek na okładce kryją w sobie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka – obie reprezentują narodową dumę Filipin i pragnienie wolności. Jak już wspomniano, mężczyzna przedstawiony na etykiecie reprezentuje filipińskiego bojownika o wolność przeciwko hiszpańskim rządom, pułkownika Dionisius Magbulas. Ten człowiek, lepiej znany jako Papa Isio, był bohaterem rewolucji filipińskiej. Ma interesującą paralelę do rumu melasowego, fakt, że pracował na jednej z wielu filipińskich plantacji trzciny cukrowej przed dołączeniem do rebeliantów.

Inną (nieco mniej pozytywną) paralelą jest fakt, że Papa Isio nie zginął z rąk Hiszpanów, z którymi walczył, ale został schwytany i zabity przez Amerykanów. Rum, nazwany na jego cześć, wyimaginował tym samym miejsce dla Filipińczyków w słońcu wśród (południowo)amerykańskich rumów, które zazwyczaj dominują na rynku z tymi alkoholami.

Komu spodoba się Don Papa?

Myślę, że tego słodkiego filipińskiego rumu powinien dotknąć każdy, kto dopiero zaczyna od rumów, lub wszyscy, którzy wolą alkohole o słodszym smaku. Trzeba jednak przyznać, że ten rum jest jednym z tych słodzonych (czyli melasa, jak już wspomniano; 7y ​​zawiera 29 g glukozy), co może nie każdemu odpowiadać.

Z drugiej strony jest to najlepiej sprzedający się rum w Pol, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Więc jeśli szukasz miłej odmiany od Z drugiej strony jest to jeden z najlepiej sprzedających się rumów w Polsce, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść. Więc jeśli szukasz miłej odmiany od karaibskich i kubańskich rumów, filipiński bojownik o wolność Don Papa na pewno nie będzie od ciebie o krok.

Don papa rum cena

Możesz go kupić w cenie od 159 do 200 zł.

Podobne wpisy