Don Papa Baroque – słodki rum w stylowym opakowaniu (Recenzja)
Rumy z warsztatu gorzelni Don Papa to bez wątpienia jedne z najlepszych (a zarazem najpopularniejszych) filipińskich rumów. Dziś jednak nie skupię się na filipińskiej klasyce, czyli siedmioletnim Don Papa, ale na limitowanej edycji Don Papa Baroque, która na pierwszy rzut oka zachwyca swoim barokowym wyglądem. W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się, co nas czeka w butelce.
Skąd pochodził Don Papa?
Chociaż rumy karaibskie są szczególnie ostre, słodki filipiński rum Don Papy zdecydowanie nie jest daleko w tyle. Choć marka powstała dopiero w 2012 roku, od tego czasu znacznie się rozwinęła, m.in. o szereg limitowanych edycji. Stosunkowo krótką historię destylarni urzekają bogate nawiązania do dzikiej przeszłości Filipin – sama nazwa inspirowana jest rewolucjonistą imieniem Papa Isio, który znacząco przyczynił się do wyzwolenia Filipin spod panowania hiszpańskiego pod koniec XIX wieku.
Podstawą jest wysokiej jakości laska
Rumy Don Papa zawdzięczają typowy słodki smak nie tylko procesom produkcyjnym, ale także trzcinie cukrowej, z której są destylowane. Uprawia się ją na filipińskiej wyspie Negros, a konkretnie u podnóża góry Kanlaon. Żyzna wulkaniczna gleba wraz z doskonałymi warunkami klimatycznymi stwarza idealne warunki do uprawy najwyższej jakości trzciny cukrowej . Choć pewnie nigdy nie spojrzę na tę tropikalną filipińską wyspę, możemy przenieść się na stoki pod tropikalnym słońcem, przynajmniej dzięki typowemu smakowi rumu Don Pap.
Tradycyjny proces produkcji
Jeśli przyjrzymy się procesowi produkcji limitowanej edycji Don Papa Baroque, to mogę trochę rozczarować, że nie różni się ona zbytnio od destylacji innych rumów tej destylarni. Podobnie jak inne rumy Don Papa, dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie – w przeciwieństwie do popularnego siedmioletniego rumu Don Papa, tylko od trzech do pięciu lat. Powstała mieszanka o zawartości alkoholu 40% jest następnie filtrowana na zimno i butelkowana.
Niepowtarzalne stylowe opakowanie
I to właśnie butelki odróżniają barok od innych rumów Don Papa na pierwszy rzut oka. Choć opakowanie jest identyczne z innymi rumami tej marki, od razu byłem pod wrażeniem zróżnicowanej etykiety uzupełnionej typową fauną Wysp Filipińskich. Osobiście muszę powiedzieć, że z estetycznego punktu widzenia rumy Don Papa (Don Papa 7, Don Papa 10) są jednymi z najbardziej wyszukanych, a barokowa granica zdecydowanie nie jest wyjątkiem. Choć może się to wydawać nieco kiczowate, moim zdaniem niewątpliwe etykiety są powodem, aby mieć w domu przynajmniej jedną butelkę.
Szczegóły rumu i recenzje
Nasza ocena
80 %
Oceny czytelników
Aromat, kolor i smak
Na koniec dochodzę do najważniejszej rzeczy, a mianowicie do samego rumu barokowego. Rum jest bardzo podobny do siedmioletniego rumu Don Papa, swoją gęstą konsystencją i ciemnobursztynową barwą, co można powiedzieć o typowo słodkim profilu smakowym.
Gdy otworzyłam butelkę, przywitał mnie przyjemny aromat cytrusów, wanilii, a zwłaszcza drewna dębowego, które dostarczają rumowi dębowe beczki, w których się starzeje. Jeśli pozwolisz rumowi stać, poczujesz również zapach wanilii i dość mocny zapach pomarańczy. Pod względem smaku rum jest przyjemnie okrągły ze średnio długim finiszem. Ponownie można przygotować się na słodki smak bardzo podobny do innych rumów Don Papa, ale tym razem z nutą miodu i kandyzowanych owoców . Towarzyszy im również lekko ostry smak przyprawy, co sprawia, że wyróżnia się jej charakterystyczna słodycz, która wtapia się w końcówkę.
Dla kogo Don Papa Baroque jest dobrym wyborem?
Podsumowując, możemy jedynie stwierdzić, że barok zasiądzie głównie dla wszystkich miłośników słodkich rumów. Spodoba się również wszystkim, którzy lubią cieszyć się dowolnym rumem z warsztatu tej filipińskiej destylarni, a biorąc pod uwagę naprawdę stylowe opakowanie i limitowaną edycję, śmiem twierdzić, że jest to również odpowiedni prezent.