Diplomatico Mantuano – cięższy rum wyprodukowany na cześć szlachetnego człowieka

Co do nazwy, to myślę, że ten wenezuelski rum znanej na całym świecie południowoamerykańskiej destylarni Diplomatico raczej nie będzie szukał konkurencji – Mantuano dosłownie oznacza w czeskim tłumaczeniu „szlachetny człowiek” . Nie powinno dziwić, że ten „szlachetny człowiek” oznacza człowieka przedstawionego na większości butelek marki, eksperta od rumu Don Juancho Nieto Meléndeza .

Ten wenezuelski podróżnik i prawdziwy ekspert od rumu, który w XIX wieku przemierzył całe Karaiby w poszukiwaniu idealnego rumu, podobno stoi za niektórymi z ich obecnych przepisów . Czy to prawda, czy tylko legenda, to Rumatico Mantuano jest dedykowany Don Jaunchowi . Zobaczmy więc razem, czy rum Mantuano zasługuje na słynną reputację człowieka, na którego cześć został wyprodukowany.

Narodziny rumu Mantuano

Jeśli chodzi o dobry rum, to proces jego produkcji jest moim zdaniem jednym z kluczowych elementów powstałego smaku i aromatu. Proces produkcyjny, który polega na destylacji kilku różnych rumów melasowych i miodu trzcinowego , które następnie łączy się w powstałą mieszankę , nie różni się tak bardzo od procesu produkcyjnego swojego poprzednika, Diplomatico Reserva. Różnica polega na wzajemnym stosunku poszczególnych składników, czyli rumów Column, Batch Kettle i PottStill . Ich mieszanka jest następnie przechowywana w dębowych beczkach po bourbonie i whisky single malt, a na koniec odstawiana na pełne osiem lat .

Szczegóły rumu i recenzje

  • Kraj: Wenezuela
  • Destylarnia: Destilerías Unidas SA
  • Wiek: 8 lat
  • ABV: 40 %
  • Rodzaj: hiszpański, melasa
  • Kolor: karmelowe złoto

Nasza ocena

84 %

Oceny czytelników

4.5/5 - (2 votes)

Szlachetny w nazwie i wyglądzie

Zanim przejdziemy do analizy zapachu i smaku, na pewno warto wspomnieć o pięknym opakowaniu , jakie otrzymała ciemna butelka Diplomatico Mantuano. Na pierwszy rzut oka jest to typowy projekt tej marki , który jest prosty, ale na pewno nie brakuje w nim odrobiny luksusu i ekskluzywności . Twarz Don Jauncha na opakowaniu z pewnością nikogo z nas nie zaskoczy, gdyż to nie tylko znak rozpoznawczy tej marki, ale przede wszystkim rum produkowany na jego cześć.

Wisienką na torcie jest wyrazisty pomarańczowy kolor czcionki i opakowania, który ładnie kontrastuje z  ciemnym szkłem butelki o typowo okrągłych kształtach , która wyróżni się w każdym domowym barze.

Czego można oczekiwać od smaku i zapachu?

Na koniec dochodzimy do najistotniejszej rzeczy – zawartości samej butelki Diplomatico Mantuano . Na pierwszy rzut oka rum zafascynował mnie pięknym ciemnozłotym, prawie karmelowym kolorem , który jest efektem destylacji z melasy i miodu trzcinowego . Aromat na początku może wydawać się bardzo lekki , w szczególności aromat suszonych śliwek i różnych przypraw .

Jeśli chodzi o sam smak tego wenezuelskiego rumu, jest on zdecydowanie cięższy niż sugeruje jego aromat . Szczególnie interesująca jest maślany smak , któremu towarzyszą subtelne tony wanilii i kilka rodzajów suszonych owoców . Nic dziwnego aromatem drewna dębowego , którego do rumu dodały beczki, w których odpoczywał przez osiem lat.

Ogólnie mogę powiedzieć, że smak jest bardzo zrównoważony i niezbyt słodki , bo rum nie jest słodzony. Pozostawia uczucie ciepła na podniebieniu i ma krótszą ale charakterystyczny i dość włosów wykończenie . Nie bez znaczenia jest też ostrzejszy spirytus rumu.

Komu najbardziej spodoba się rum Diplomatico Mantuano?

Myślę, że ten „szlachetny” wenezuelski rum na pewno zadowoli każdego, kto woli cięższe rumy z większą alkoholowością. Jest smaczny zarówno sam, jak i na kostce lodu , ale jeśli nie jesteś fanem bardziej wyrazistego smaku alkoholu, docenisz go jako element ulubionego koktajlu rumowego .

Na pewno nie zrobisz z nim kroku, jeśli skosztowałeś jego poprzednika, rumu Diplomatico Reserva , ponieważ oba rumy są bardzo zbliżone w smaku dzięki podobnemu procesowi produkcji, choć prawdziwi koneserzy z pewnością zauważą subtelne niuanse w różnicach między dwa rumy. Ten rum o zawartości alkoholu 40% jest dostępny w średniej cenie około 125 zł .

Podobne wpisy