Recenzja: Dalmore 15 y – doskonała whisky, która ma styl
Szkocka destylarnia Dalmore może pochwalić się kilkoma nowościami – to właśnie ich whisky stała się jedną z pierwszych szkockich whisky single malt eksportowanych na cały świat. W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się ząbkowi jednej z najpopularniejszych whisky w tej destylarni Dalmor, Dalmore 15yo.
Luksusowa whisky z tradycją
Whisky Dalmore na pewno nie są nowością na rynku alkoholi – choć nie wygląda na stylową (śmiem twierdzić, trochę hipsterską) butelkę, destylarnia powstała w 1839 roku w typowo pagórkowatym krajobrazie wokół Iverness . Pod koniec XIX wieku whisky Dalmore były eksportowane na cały świat. Po niewielkim upadku destylarni w XX wieku, Dalmore wraca z pełną mocą i jest marką, z którą trzeba się liczyć w świecie szkockiej whisky.
Produkcja Dalmore 15y
Podobnie jak inne whisky z warsztatu tej destylarni, 15-letnie whisky Dalmore są destylowane w czterech parach miedzianych destylatorów, które uzupełnia specjalne chłodzenie wodne i kula refluksowa. Refluks nie tylko zwiększa czystość alkoholu, ale także go zmiękcza.
Następnie whisky podróżuje do dębowych beczek wokół Bourbon, gdzie leży przez około dwanaście lat. Pozostałe trzy lata spędzi w trzech różnych rodzajach beczek po sherry, a mianowicie po sherry typu Matusalem, Apostles i Amoroso, które nadają destylatowi charakterystyczny aromat i smak.
Po trzech latach whisky jest filtrowana na zimno, lekko zabarwiona karmelem i rozlewana do butelek. Produkt końcowy zawiera 40% alkoholu.
Nagradzana whisky
Nie będzie zaskoczeniem, że 15-letnia whisky Dalmore zdobyła sporo nagród na międzynarodowych konkursach. Na przykład może pochwalić się złotem na SIP Awards 2016 i na Spirit Competition 2016.
Jeleń, którego nie można przegapić
Myślę, że kiedy mówisz Dalmore, większość z nas myśli o charakterystycznym jeleniu, który zdobi jej butelkę. Nawiązuje do klanu Mackenzi, który w 1263 roku uratował króla Aleksandra III. przed atakującym jeleniem. Dwunastka na butelce służy nie tylko do dekoracji, ale przede wszystkim przypomina bogatą historię Szkocji. Dziś jest to jednak przede wszystkim symbol, dzięki któremu nie może zabraknąć whisky Dalmore w sklepie czy barze. W połączeniu ze stosunkowo niewielką etykietą sprawia, że również pięknie wyróżnia się bursztynowy kolor whisky ukryty w butelce.
Szczegóły whisky i recenzje
Nasza ocena
83 %
Oceny czytelników
Kolor i zapach
Niestety piękny kolor to po części efekt karmelowego zabarwienia. W aromacie wyczuwalna jest korzenno-drzewna nuta, posmak sherry, mandarynki i skórki pomarańczy . Jest też aromat imbiru, migdałów i orzechów laskowych .
Zrównoważony smak
I w końcu dochodzę do najbardziej podstawowej rzeczy, czyli smaku. Nawet w tym można spodziewać się stosunkowo mocnych drzewnych tonów, które towarzyszą smakowi sherry i delikatnemu aromatowi owoców, rodzynek i imbiru . Wyczuwalny jest również zapach prażonych migdałów i gorzkiej czekolady . Finisz jest stosunkowo wytrawny i długi z nutami drzewnymi. Smak jest bardzo zrównoważony, więc 15-letnia whisky Dalmore na pewno nie będzie na marginesie, zwłaszcza jeśli wolisz drzewne i pikantne tony.