Brugal 1888 Gran Reserva (recenzja) – rum podwójnego dojrzewania z długą tradycją

Brugal Gran Reserva Recenzja

Jeśli chodzi o wysokiej jakości rumy z wieloletnią tradycją, jedną z najbardziej znanych jest dominikańska destylarnia Brugal. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rumu z ich repertuaru, jesteś we właściwym miejscu. Dzisiaj mam dla Was recenzję Brugal 1888 Gran Reserva.

Rodzinna tradycja

Jak sugeruje nazwa rumu z dzisiejszej recenzji, destylarnia Brugal została założona przez Don Andres Brugal Montaner w 1888 roku, ponad 130 lat temu. Długa tradycja produkcji rumu jest wciąż żywa przez piąte pokolenie jego potomków – tytuł Mistrza Rumu, czyli Maestro Ronero, może zdobyć tylko członek rodziny Brugala. Rodzina jest jednym z najważniejszych elementów całej destylarni; tajniki produkcji przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu rum Brugal od ponad stu lat utrzymuje swoją pierwszorzędną jakość.

Rum W Szklance

Sekret produkcji

Jeśli chodzi o samą produkcję, rumy Brugal są wytwarzane z wysokiej jakości melasy dominikańskiej. Baza wszystkich rumów w tej destylarni jest kilkakrotnie destylowana, dzięki czemu zawiera wysoki procent alkoholu. Ponadto rumy Brugal są zawsze dokładnie filtrowane, co oznacza, że ​​nigdy nie napotkamy zmętnienia ani sedymentacji.

Sekret rumu Brugal 1888 Gran Reserva tkwi jednak przede wszystkim w podwójnym dojrzewaniu. Początkowo rum nudzi się przez sześć do ośmiu lat w beczkach z amerykańskiego dębu bourbon , które nadają destylatowi smak wanilii, daktyli i rodzynek. Następnie, po sherry, rum przenosi się do pierwszych beczek z dębu europejskiego , które z kolei nadają mu ciemnobursztynowy kolor, cytrusowy zapach, a zwłaszcza typowy zrównoważony i okrągły smak. Powstały rum zawiera 40 procent alkoholu.

Stylowa butelka, której nie przegapisz

Brugal 1888 Gs Butelka

Myślę, że nawet bez wcześniejszej znajomości jej zawartości czy historii większość z nas będzie urzeczona od pierwszego wejrzenia, głównie za sprawą łatwo rozpoznawalnej sieci, która zdobi butelkę . Równie imponująca jest niewątpliwa złota czcionka, a przede wszystkim bogaty kolor napoju w środku. Wisienką na wyimaginowanym torcie jest stylowy korek zalany woskiem, który niedbale nawiązuje do burbona, którego beczki brały udział w produkcji tego rumu. Wokół stylowa, ale ponadczasowa butelka zdecydowanie pasuje do długiej historii destylarni Brugal.

Kolor, zapach, smak

Najważniejszym elementem butelki jest jej zawartość, która doskonale uzupełnia złotą czcionkę o bogatym, ciemnobursztynowym kolorze, który nadały mu beczki po bourbonie. Po otwarciu poczujesz zwłaszcza aromat daktyli, rodzynek i kawy, który rozwija się szczególnie w temperaturze pokojowej . Choć rum jest stosunkowo aromatyczny, to zdecydowanie nie jest to aromat nieprzyjemny ani przesadny . Możemy skosztować daktyli, rodzynek, cytrusów czy kawy np. w samym smaku.

Szczegóły rumu i recenzje

Szczegóły rumu i recenzje

Brugal 1888
  • Kraj: Dominikana
  • Destylarnia: Gorzelnia Brugal Rum
  • Wiek: 6-12 lat
  • ABV: 40 %
  • Rodzaj: hiszpański, melasa
  • Kolor: ciemny bursztyn

Nasza ocena

84 %

Oceny czytelników

3.3/5 - (3 votes)

Jak prawidłowo podawać rum Brugel?

Producent podaje, że rum Brugel 1888 Gran Reserva należy podawać w temperaturze pokojowej. Należy jednak zauważyć, że temperatura pokojowa w miejscu produkcji, czyli na Dominikanie, jest nieco wyższa niż w naszym kraju. Dla pełnego rozwoju smaku i aromatu wskazane jest więc np. lekkie podgrzanie kieliszków. Dzięki temperaturze ok. 26 stopni Celsjusza aromat beczek po bourbonie zostaje w pełni rozpalony, a podczas późniejszego schładzania ponownie w pełni ujawniają się cytrusowe tony po sherry. Aby w pełni otworzyć zapach, warto również wymienić klasyczne kieliszki do rumu na kieliszki do whisky.

Sam czy w koktajlu?

Chociaż rum Brugel 1888 Gran Reserva jest doskonały sam w sobie, można go również skosztować w szerokiej gamie koktajli. Do moich ulubionych drinków mieszanych, do których ten rum został stworzony, należą Dominican Double, który łączy w sobie aromat rumu i słodki smak likieru bananowego.

Podobne wpisy