Bowmore 12 – dymna szkocka whisky o mocy tradycji i nadmorskiej atmosfery

Bowmore 12 Recenzje Optimized

W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się szkockiej whisky, która moim zdaniem jest może nieco pomijana w porównaniu z bardziej znanymi markami. Trochę szkoda – 12-letnia whisky Bowmore zdecydowanie wyróżnia się z tłumu, zwłaszcza autentycznym smakiem typowym dla regionu, z którego pochodzi. Jeśli więc chcesz się cieszyć prawdziwym smakiem Islay, Bowmore może być whisky dla Ciebie. Zanim jednak przejdę do samego smaku, przybliżę chociaż pokrótce historię tej szkockiej destylarni, która jest naprawdę bogata.

Siła morza i tradycji

Jedną z pierwszych destylarni, jaką może pochwalić się Bowmore Distillery, jest fakt, że jest to pierwsza legalna destylarnia na tej słynnej szkockiej wyspie. Założona w 1779 roku, nic dziwnego, że przez wielu koneserów uważana jest za absolutny klasyk whisky z Islay.

Bowmore 12 Pic

Jedną z pierwszych destylarni, jaką może pochwalić się Bowmore Distillery, jest fakt, że jest to pierwsza legalna destylarnia na tej słynnej szkockiej wyspie. Założona w 1779 roku, nic dziwnego, że przez wielu koneserów uważana jest za absolutny klasyk whisky z Islay.

Tajemnice produkcji

Oprócz stosowania wody mineralnej, kolejnym kluczowym elementem niezbędnym do uzyskania charakterystycznego smaku whisky Bowmore jest sposób suszenia słodu jęczmiennego nad ogniem opalanym torfem. Nadaje to whisky jej typowy aromat dymu. Dwanaście lat leżakowania w dębowych beczkach po sherry i bourbonie, które nadają whisky nie tylko bursztynową barwę, ale przede wszystkim aromat z nutą sherry, mają również ogromny wpływ na powstający smak.

Stawiamy na tradycję

Również w kwestii pakowania i rozlewania destylarnia przestrzega tradycji. Jednak na pewno nie zaszkodzi – myślę, że prosta butelka ze złoto-czarnymi detalami, które pozwalają wyróżnić złoty kolor samej whisky, będzie się wyróżniać w każdej kolekcji alkoholi. Dodatkowo może być prezentem, który dzięki swojemu ponadczasowemu designowi z pewnością sprawdzi się na bardziej uroczyste okazje.

Informacje i opinie o Bowmore 12

Szczegóły whisky i recenzje

Bowmore 12 Thumb 1
  • Kraj: Szkocja
  • Destylarnia: Bowmore
  • Wiek: 12 lat
  • ABV: 40 %
  • Rodzaj: Single malt
  • Kolor: Karmel

Nasza ocena

73 %

Oceny czytelników

Rate this post

Smak, kolor i aromat

Na koniec przechodzę do najważniejszego, czyli zawartości samej butelki. Już na pierwszy rzut oka butelka zachwyca pięknym karmelowym kolorem. Po otwarciu butelki należy przygotować się na typowo dymny aromat, któremu towarzyszą przyjemne podteksty bergamotki i torfu. Dym jest również bardzo wyraźny w samym smaku, ale równoważą go aromaty miodu, burbonu i wanilii. Finisz jest dość długi i ciepły. Wreszcie, whisky zachwyca również typową słonością wodorostów na podniebieniu, która nie jest na tyle silna, by zakłócić ogólny smak i pijalność

Komu najbardziej spodoba się Bowmore 12y?

Dzięki dość zbalansowanemu, dymnemu smakowi jest to dobry wybór dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę ze szkocką whisky z wyspy Islay. Może być jednak również doskonałym prezentem dla przyjaciół lub znajomych, niezależnie od tego, czy są oni nowicjuszami w dziedzinie whisky, czy wytrawnymi degustatorami. Idealnie nadaje się do podawania samodzielnie lub na kostkach lodu. Butelka tej 40% whisky zawiera 0,7 litra i jest dostępna za około 1200 koron.

Podobne wpisy