Recenzja: Whisky z ostrą papryką Ardbeg Uigeadail

Whisky Z Ostrą Papryką Ardbeg Uigeadail

Whisky Uigeadail z warsztatu szkockiej destylarni Ardbega przeszkadza nie tylko przełomowa nazwa, którą niewielu potrafi powiedzieć poprawnie (ja osobiście zdecydowanie nie), ale przede wszystkim to, że na opakowaniu szukalibyśmy wieku whisky naprawdę w próżny. Kiedy ta whisky została po raz pierwszy wydana w 2003 roku, była jedną z pierwszych whisky single malt, które nie miały wieku na etykiecie. Choć nigdy nie dowiemy się, jak długo faktycznie dojrzewał, można przypuszczać, że będzie nieco młodszy od innego klasyka z beczek tej destylarni, Ardbeg 10 years old. 

Historia gorzelni Ardbeg 

Destylarnia Ardbeg, którą znajdziemy na szkockiej wyspie Islay, powstała ponad dwieście lat temu, w 1815 roku i skupiała się przede wszystkim na produkcji whisky torfowej do blendów . Niestety, długa historia gorzelni została przerwana w 1981 roku na pełne dziesięć lat, kiedy destylarnia została zamknięta. Produkcja whisky Ardbeg ruszyła pełną parą w latach 90. pod batutą destylarni Glenmorangie, którą Ardbeg kupił po dziesięcioletniej przerwie. 

Szczegóły whisky i recenzje

Ardbeg Uigeadail
  • Kraj: Szkocja
  • Destylarnia: Ardbeg
  • Wiek: 3+ lat
  • ABV: 54,2 %
  • Rodzaj: Single malt
  • Kolor: złoty

Nasza ocena

87 %

Oceny czytelników

5/5 - (2 votes)

I śmiem twierdzić, że dziś znów jest to stosunkowo udana i popularna destylarnia, o czym świadczy fakt, że Ardberg jest czwartą najlepiej sprzedającą się whisky z wyspy Islay. Na przykład może pochwalić się najwyższą oceną od Jima Murraya, uznanego autorytetu w dziedzinie whisky, który przyznał destylarni ocenę 97,5 i nazwał ją „prawdopodobnie najlepszą destylarnią na świecie”. A to coś znaczy!

Metoda produkcji

Chociaż destylarnia nie podaje czasu dojrzewania tej whisky, stosunkowo łatwo jest znaleźć przynajmniej w jakich beczkach faktycznie dojrzewa. Podczas gdy dziewięćdziesiąt procent mieszanki dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu po burbonie, pozostałe dziesięć procent dojrzewa w beczkach hiszpańskich po sherry. 

Powstała whisky nie jest filtrowana na zimno i może pochwalić się nie tylko brakiem dodawania dodatkowych barwników, ale również stosunkowo wysoką zawartością alkoholu wynoszącą 54,2%. Z tego punktu widzenia można spokojnie spróbować rozcieńczyć go kilkoma kroplami wody podczas degustacji.

Uszczelka 

Na pierwszy rzut oka szkockie pochodzenie whisky widać na opakowaniu nie tylko dzięki pulchnej butelce z kapusty, ale przede wszystkim typowej gorzelniczej czcionce i zdobionych inicjałach, które również znajdują się na papierowym opakowaniu. Wisienką na torcie są złoto-czarne detale, dzięki którym whisky wyróżni się na każdej półce z alkoholem lub sprawi przyjemność jako prezent.

Kolor, aromat i smak 

Złocisty kolor whisky Uigeadail dopełnia typowy aromat dymu i torfu, którego nie może zabraknąć w whisky Ardberg . Czujemy też zapach np. wędzonego mięsa, słodkich cukierków, rozmarynu i bogaty aromat sosny . Ziemiste tony wzbogaca słona woń morskiego wiatru, przypraw, orzechów oraz zapach drewna dębowego , który został dodany przez starzoną w dębowych beczkach whisky.

Mimo dużej zawartości alkoholu whisky nie jest zbyt ostra. Jak sugeruje aromat, w smaku wyczuwalny jest dym i torf, który jednak dopełnia wyraźnie słodki, pikantny smak. Finisz stosunkowo długi i dymny.

Ze względu na wysoką zawartość alkoholu whisky Uigeadail może nie być odpowiednim wyborem dla zupełnych nowicjuszy, ale bardziej doświadczeni naprawdę ucieszą się z tej doskonałej whisky torfowej.

Podobne wpisy